Թուրքական զինուժի կողմից օրեր առաջ Սիրիայում Սուլեյման Շահի դամբարանի տեղափոխման հետ կապված նոր մանրամասն է հայտնի դարձել։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, հայտնի է, որ Թուրքիայի զինված ուժերը տեղի քրդական զինված կառույցի զինյալների հետ համատեղ Սուլեյման Շահի մասունքները տեղափոխել են Թուրքիայի հետ սահմանակից Էշմեի շրջան։
Պարզվել է, որ այն վայրը, որտեղ թուրքերը սկսել են կառուցել Սուլեյման Շահի համար նոր դամաբարան, 1915-ին եղել է հայերի «մահվան» ճանապարհը։ Այսինքն, այստեղով են դեպի Դեր Զորի անապատները դեպի մահվան տարել հարյուրհազարավոր հայերի։

A new detail has come to light with respect to the Turkish army’s recent relocation of the tomb of Suleyman Shah in Syria.
The Turkish armed forces, together with the local Kurdish militants, have transferred the remains of Suleyman Shah—the forebear of Osman I, the founder of the Ottoman Empire—to the Eshme region on the Turkish border, reported Agos Armenian bilingual weekly of Istanbul.
It was found out, however, that the place where the Turks have begun building a new mausoleum for Suleyman Shah had been on the “death” path of the Armenians in 1915; that is, it was through this area that hundreds of thousands of Armenians were taken to their death in the deserts of Deir ez-Zor.