Goldman Sachs բանկի փորձագետները կանխատեսում են, որ ոսկու, ադամանդի եւ ցինկի ուսումնասիրված պաշարները կբավարարեն եւս 20 տարի:
Այս մասին գրում է MarketWatch կայքը՝ հավելելով, որ պլատինի, պղնձի եւ նիկելի ուսումնասիրված պաշարներն էլ կբավարարեն 40 տարի:
Բանկի վերլուծաբան Յուջին Քինգը կարծում է, որ թանկարժեք մետաղների պաշարների կրճատումը կհանգեցնի դրանց գների կտրուկ աճի: «Հումքի բարձր գները թանկարժեք մետաղների շուկա նոր խաղացողներ կբերի, որոնք կնետվեն եկամտի հետեւից: Դա կհանգեցնի նոր հանքավայրերի որոնմանը»,- կարծում է վերլուծաբանը:
Ըստ Gazeta-ի, USAGOLD-ի վերլուծաբան Փիթեր Գրանտն էլ նշել է, որ ոսկու արդյունահանման գագաթնակետը վրա կհասնի մոտ ապագայում: «Պաշարների կրճատման հետեւանքով հումքի գների աճը սովորական պատմություն է»,- հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Bank of America Merrill Lynch-ի վերլուծաբանները խորհուրդ են տալիս ներդրում կատարել ոսկու մեջ. նրանք ենթադրում են, որ ամերիկյան արժույթի անկման հետեւանքով ոսկու մեկ ունցիայի գինը կարող է հասնել մինչեւ 1.300 դոլարի:

Эксперты банка Goldman Sachs прогнозируют, что разведанных запасов золота, алмазов и цинка осталось на 20 лет добычи, сообщает портал MarketWatch. Разведанных запасов платины, меди и никеля хватит на 40 лет.
«Сочетание низкой концентрации драгоценных металлов в земной коре с небольшим числом высококачественных месторождений свидетельствует о том, что ряд металлов в ближайшее время могут стать действительно редкими», — заявил аналитик банка Юджин Кинг.
Сокращение запасов ценных металлов приведет к резкому росту цен, полагает он. «Высокие цены на сырье приведут на рынок драгметаллов новых игроков, которые ринутся в погоню за прибылью. Это может привести к поиску новых обширных месторождений», — считает Кинг, передает Gazeta
Аналитик USAGOLD Питер Грант отмечает, что пик добычи золота наступит в самое ближайшее время. «Рост цен на сырье из-за сокращения запасов — это обычная история», — заявил он.
Ранее сообщалось, что аналитики Bank of America Merrill Lynch рекомендуют инвестировать в золото: они полагают, что падение американской валюты может поднять цены на золото до $1300 за унцию.