Ուկրաինան մերժել է Վրաստանին արտահանձնել այդ երկրի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին: Այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
«Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունն ավարտել է Վրաստանի արդարադատության նախարարության հայցով Միխայիլ Սահակաշվիլիին արտահանձնելու վերաբերյալ ստուգումների անցկացումը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:
Հաղորդվում է, որ ստուգումների արդյունքում Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը եկել է եզրակացության, որ Սահակաշվիլիին արտահանձնելու հայցի նպատակը քաղաքական դրդապատճառներով քրեական հետապնդումն է:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ պատրաստ է վերադառնալ Վրաստան, որպեսզի նորից ընտրությունների ճանապարհով գա իշխանության: Նրա խոսքով՝ Վրաստանի կառավարությունը «երկիրը հասցրել է աղքատության շեմին»:

Украина отказала Грузии в экстрадиции Михаила Саакашвили, говорится в сообщении пресс-службы генпрокуратуры Украины.
«Генеральной прокуратурой Украины закончено проведение экстрадиционной проверки по запросу главной прокуратуры министерства юстиции Грузии о выдаче Михаила Саакашвили для привлечения к уголовной ответственности за совершение ряда преступлений, якобы совершенных им с использованием служебных полномочий в период, когда он занимал политическую должность в этом государстве», — отмечается в сообщении.
Как сообщается, в ходе проверки генпрокуратура пришла к выводу, что запрос о выдаче Саакашвили сделан с целью его преследования по политическим мотивам.
Ранее сообщалось, что бывший президент Грузии Михаил Саакашвили сообщил, что готов вернуться в Грузию, чтобы снова путем выборов прийти к власти. По его словам, грузинское правительство «довело страну до нищеты».