Ռուսաստանի Պետդումայի ՌԼԴԿ խմբակցության ղեկավար Վլադիմիր Ժիրինովսկին վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւին առաջարկել է նիտրատով տանձ ուտել: Այս մասին գրում է Ինտերֆաքսը:
Պետդումայի ապրիլի 21-ի նիստի ժամանակ, երբ վարչապետն ավարտել է անցած տարվա կառավարության գործունեության հաշվետվության մասին ելույթը, Ժիրինովսկին ցուցադրել է, իր խոսքով, մեծ քանակությամբ նիտրատներ պարունակող տանձ, ինչպես նաեւ արտերկրում արտադրված անձեռոցիկ: «Ահա անձեռոցիկ: Կառավարությունն այն գնում է Շվեյցարիայից: Ինչ է, մեր մասնագետներն Իվանովոյում չե՞ն կարող այդպիսի անձեռոցիկ արտադրել»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է տանձին. այն, Ժիրինովսկու պնդմամբ, այն գնում են Լեհաստանից, Արգենտինայից, Թուրքիայից, Բելգիայից, Նիդեռլանդներում: Նրա խոսքով, այդ տանձը նիտրատների վտանգավոր միացություններ է պարունակում. «ամբողջ երկիրն են թունավորում»:

Лидер фракции ЛДПР Госдумы России Владимир Жириновский предложил главе правительства Дмитрию Медведеву съесть нитратную грушу.
На заседании Госдумы 21 апреля, после того как премьер выступил с отчетом кабинета за минувший год, Жириновский продемонстрировал грушу с предельно допустимым, по его словам количеством нитратов, а также произведенную за рубежом салфетку. «Вот салфеточка - ваш аппарат правительства покупает в Швейцарии. Что, наши ткачихи, женщины в Иваново не могут такие салфетки делать сами?» - спросил он, передает Интерфакс.
Что касается груши, то она, по словам Жириновского, - из тех, которые закупают, по его утверждению, в Польше, Аргентине, Турции, Бельгии, Нидерландах. Как сказал лидер ЛДПР, эта груша содержит опасную концентрацию нитратов – «всю страну травят».
По окончании своего выступления Жириновский подошел к Медведеву и предложил ему попробовать эту грушу. «Я не буду есть», - отказался премьер.