Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ցնցում է, հուզիչ հարգանք եւ մեղավորների նկատմամբ ուժգին զայրույթ առաջացնում։ Այդ մասին ասել է իսրայելցի փորձագետ-ցեղասպանագետ Իսրայել Չարնին ՝ Երեւանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկօրյա գլոբալ ֆորումի ընթացքում։
«Ես առաջարկում եմ կազմակերպություն ստեղծել, որի շրջանակներում Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը կառաջնորդի մեզ՝ ցեղասպանություն վերապրած ազգերի ներկայացուցիչներիս եւ բոլոր ապրումակցողներին։ Եւ կազմակերպության նպատակը կլինի հանուն կյանքի իրավունքի արշավի եւ միջոցառումների անցկացումը»,- ասել է փորձագետը։
Նա նկատել է, թե 1915 թվականը համարում է Հայոց ցեղասպանության սկիզբ։ Ըստ փորձագետի, այլախոհության ցանկացած ճնշում հիվանդություն է։
«Ես առաջարկում եմ, որ մենք դիմադրենք ցեղասպանությունների կրկնությանը։ Այդ համաշխարհային կազմակերպությունը, եթե աշխատի Հայաստանի գլխավորությամբ, կհամախմբի միջազգային դիրքորոշումը ցեղասպանության ժխտման դեմ, կօգնի ցեղասպանություն վերապրած բոլոր ազգերին։ Ես Հայաստանին կառաջարկեի գլխավորել այդ արշավը, որի նպատակը մարդկային կյանքի սրբության եւ անձեռնմխելիության քարոզչությունն է լինելու։ Անհրաժեշտ է բոլորին հասցնել, որ մարդկային կյանքն արժեքավոր եւ անձեռնմխելի է։ Դրանից ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ ողջ աշխարհին մեծ օգւոտ կլինի»,- նշել է փորձագետը։

100-летие Геноцида армян потрясает, вызывает трепетное почтение и сильный гнев по отношению к виновным, искренние пожелания армянской нации, армянской земле возродиться. Об этом заявил израильский эксперт-геноцидовед Израэль Черни 22 апреля в Ереване, выступая на Глобальном общественно-политическом форуме «Против преступления геноцида».
«Я предлагаю создать организацию, в рамках которой Армения и армянский народ будут вести нас - Всемирный союз народов-жертв, переживших геноцид и всех сочувствующих.
И целью организации будет осуществление кампании и мероприятий во имя права на жизнь», - заявил эксперт.
Израэль Черни отметил, что считает 1915 год началом того, что потом станет Геноцидом армян. По его словам, любое подавление инакомыслия, проявляющееся и вне исламских контекстов, это болезнь.
«Я выступаю с предложением, чтобы мы воспрепятствовали повторению геноцида.
Эта всемирная организация (Всемирный союз народов-жертв, переживших геноцид и всех сочувствующих), если она будет работать под руководством Армении, консолидирует международную позицию против отрицания геноцида и поможет всем нациям, пережившим геноцид. мне хотелось бы предложить Армении возглавить кампанию, главной целью которой будет пропаганда святости и неприкосновенности человеческой жизни. Необходимо достучаться, донести слово до многочисленных, разнообразных культур, что человеческая жизнь ценна и неприкосновенна. Польза от этого как для Армении, так и для всего мира будет чрезвычайно велика», - заявил эксперт.