Այս տարի՝  մայիսի 22-ին, Հանրապետության մոտ 1400 դպրոցում կհնչի  «Վերջին զանգը»: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ այս տարի կլինի շուրջ 25 հազար շրջանավարտ: Համայնքներ կան, որտեղ կա ընդամենը 1-2 շրջանավարտ եւ նրանց համար եւս կհնչի վերջին զանգւ: Օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Վարդանիձոր եւ Վարդավանք գյուղերում կա մեկ շրջանավարտ, Նռնաձորում՝ 2:
Մայիսի 22-ին դպրոցի ավարտական դասարանների աշակերտների համար կազմակերպվում է վերջին դաս, վերջին զանգի միջոցառում եւ տոնական համերգներ: Միասնական քննությունները կանցկացվեն հունիսի 2-23-ը:
Նշենք, որ վերջին զանգը խորհրդային ժամանակներից եկող ավանդույթ է, դպրացականների ամենասիրելի եւ ամենասպասված տոնը: Այդ օրը նշում են տարբեր երկրներում, օրվա խորհրդի հետ կապված` բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպում:

В этом году 22 мая в около 1400 школах Армении прозвучит «Последний звонок». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила начальник Управления общего образования Министерства образования и науки Армении Нарине Ованнисян.
По ее словам, в этом году школу окончат 25 тысяч выпускников. «Есть общины, в которых всего 1-2 выпускника, и для них тоже прозвучит «Последний звонок». Например, в селах Варданидзор и Вардаванк Сюникской области есть по одному выпускнику, в селе Нрнадзор – 2 выпускника», - отметила Нарине Ованнисян.
22 мая для учеников выпускных классов республики будут организованы последний урок, мероприятие «Последнего звонка» и праздничные концерты. Единые экзамены в Армении пройдут 2-23 июня.