Բրյուսելի ազատ համալսարանի քաղաքագիտության եւ միջազգային հարաբերությունների մասնագետ Գրիշա Սաֆարյանը նամակ է գրել որը ղեկավարում է Բրյուսելի Սեն Ժոս տեն Մյուդ շրջանի ղեկավար ծագումով թուրք  բելգիացի պատգամավոր Էմիր Քիրին։
Ինչպես հաղորդում է  La Libre բելգիական պարբերականը, այդ նամակում ասվում է. «Հարգելի՛ Էմիր։ Դու պարտվեցիր։ Ողջ աշխարհի կողմից ճանաչված պատմական ճշմարտության դեմ քո անիմաստ պայքարը զուր է։ Այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ ժամանակն է անցնել արժանապատվության կողմը։ Ոչ թե նրա համար, որպեսզի հաճույք պատճառես մեզ՝ հայերիս, այլ հենց քեզ համար եւ քո պատվի համար։
Գիտե՞ս, թե ով է պատկերված այս լուսանկարում, որը արվել է 1926թ. Թեհրանում։ Սա իմ պապն է՝ Գրիշա Սաֆարյանը։ Նրան հաջողվել էր փախչել Ցեղասպանությունից։ Մի քանի տարի անց նա մեկնեց Բելգիա, ինչպես եւ դու, եւ դարձավ Իրանի հյուպատոսը։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին նա պարաշյուտիստներ էր փրկում, որոնց որոնում էին գերմանացի օկուպանտները։ Մի՞թե դա չէ քեզ ապաստան տված երկրի համար ամենագեղեցիկ արարքը, ազնիվ եւ վտանգավոր պայքար մղել նացիզմի դեմ։
Արժանապատվությունը մարդու մեջ դաստիարակված որակներից ամենակարեւորն է։ Վստահ եմ, որ դու դրա հետ համաձայն ես, Էմի՛ր։
Կարդացե՞լ ես, թե «թուրքական պետության պատմագրության» մասին ինչ է գրում պատմաբան Պիեռ Վիդալ Նակեն իր «Հիշողության մարդասպաններ» գրքում։ Ամենայն հստակությամբ ասվում է. «Թուրքերը ժխտման պատմագրության կենդանի օրինակ են»։
Իսկ դու, Էմի՛ր,  գիտե՞ս արդյոք  Թաներ Աքչամին եւ թուրք մտավորականներին, որոնք դանդաղ, սակայն վստահորեն ընտրում են ճշմարտության ճանապարհը։
Դու չես կարող հավատալ նրան, ինչ դու ինքդ ես ասում։ Դու չես կարող ապրել նեգացիոնիստի պիտակով։
Իսկ ես կդադարեմ անհանգստանալ նեգացիոնիստների մասին։ Նրանք պարտվել են։ Ցեղասպանության 100-ամյակն ու նեգացիոնիզմի 90-րդ տարելիցը։ Մենք նշում ենք հայ ազգի հաղթանակն ու վերածնունդը։

Гриша Сафарян, специалист Свободного университета Брюсселя в отрасли политологии и международных отношений, направил письмо бельгийскому политику турецкого происхождения Эмиру Киру, главе администрации округа Сен-Жосс-тен-Мюде в Брюсселе.
Как передает бельгийское издание La Libre, в письме говорится:
«Уважаемый Эмир. Ты проиграл. Твоя нелепая борьба против исторической истины,  которую единогласно признает весь мир, напрасна. Поэтому я думаю, пришло время стать на сторону достоинства. Не для того, чтобы доставить удовольствие нам, армянам. А для тебя же самого, для твоей чести.
Знаешь, кто изображен на фото? Там – мой дед, Гриша Сафарян, снятый в 1926 г в Тегеране. Ему удалось избежать Геноцида. Через несколько лет после этого он приехал в Бельгию, как и ты, и стал консулом в Иране. Во время Второй мировой он спасал парашютистов, которых разыскивали немецкие оккупанты. Это ли не самое прекрасное дело в принявшей тебя стране -  вести благородную и опасную борьбу против нацизма?
Достоинство – важнейшее качество из тех, что воспитывается в человеке. Уверен, вы согласны с этим, Эмир?
Читал ли ты, что написал историк Пьер Видаль-Наке об «историографии турецкого государства» в книге «Убийцы памяти»? Говорится со всей ясностью: «Турки служат живым примером историографии отрицания».
А знаешь ли ты, Эмир, Танера Акчама и все растущее число турецких интеллектуалов, которые медленно, но верно избирают путь правды?
Ты не можешь верить в то, что сам говоришь. Ты не можешь жить с клеймом негациониста.
А я перестану беспокоиться  о негационистах. Они проиграли. Сотая годовщина геноцида, и 90-я – негационизима. Мы отмечаем победу, возрождение, армянского народа.