Յակուտյան կենսաբաններն ու գենետիկները Յանա գետի ստորին հատվածում իրականացված արշավի ընթացքում հայտնաբերել են մամոնտի մաշկ եւ այլ մնացորդներ, որոնք հնարավոր է օգտագործել փղի եւ մամոնտի «հիբրիդ» ստեղծելու ուղղությամբ իրականացվող փորձարկումներում, հաղորդում է Հյուսիս-արեշչեւյան դաշնային համալսարանի մամուլի ծառայությունը
«Հյուսիսային Օյկումենա» անունը ստացած արշավը կազմակերպվել էր այս տարվա օգոստոսին ռուսական աշխարհագրական ընկերակցության աջակցությամբ։ Դրան մասնակցում են հնէաբաններ, կենսաբաններ եւ գենետիկայի մասնագետներ Յակուտսկում Մամոնտի թանգարանի տնօրեն Սեմյոն Գրիգորեւի ղեկավարությամբ։
«Լյախովյան կղզիները մամոնտային մայրցամաքի կենտրոնն են համարվում։ Այստեղ մամոնտների մնացորդների աշխարհում ամենամեծ կենտրոնացումն է արձանագրվել, դրա համար էլ մենք հենց այս շրջանն ենք ընտրել կետային հետազոտությունների անցկացման համար», - ասել է Գրիգորեւը, որի խոսքերն է փոխանցել «ՌԻԱ Նովոստին»։
Այդ կղզիախմբի վրա մեկ ամիս տեւած պեղումների ընթացքում գիտնականներին հաջողվել է մամոնտի վեց մարմին գտնել, այդ թվում նաեւ՝ մաշկի բացառիկ նմուշ, որը կարող է ելակետային նյութ դառնալ մամոնտների ԴՆԹ-ն փղերի՝ գենետիկ նյութից մաքրված բջիջների վրա պատվաստելու փորձարկումների համար, որոնք կիրականացվեն  փոխպատվաստման փորձարկումների համար՝  «Մամոնտի վերածնունդը» ծրագրի շրջանակում, կորեացի գիտնականների հետ համատեղ։
Սիբիրի մեգաֆաունայի «այցեքարտ» համարվող մամոնտի կլոնավորման հնարավոր հիմքեր հայտնաբերելուց բացի, ռուս հնէաբաններին հաջողվել է նաեւ հայտնաբերել զարմանալի գաճաճ մամոնտի մնացորդներ, որի բարձրությունը չէր գերազանցում երկու մետրը։ Այժմ յակուտյան հնէաբանները, Գրիգորեւի խոսքով, փորձում են հասկանալ՝ այդ առանձնյակը անոմալիա է, թե այդ կենդանիների առանձնահատուկ պոպուլյացիայի ներկայացուցիչ է։

Якутские биологи и генетики обнаружили в ходе экспедиции в низовья реки Яна кожу и некоторые другие останки мамонтов, которые потенциально можно использовать в генетических экспериментах по созданию «гибрида» слона и мамонта, сообщает пресс-служба Северо-Восточного федерального университета.
Эта экспедиция, получившая имя «Северная Ойкумена», была организована при содействии Русского географического общества в августе этого года, когда группа палеонтологов, биологов и генетиков под руководством Семена Григорьева, директора музея Мамонта в Якутске.
«Ляховские острова считаются центром мамонтового материка. Здесь наибольшая в мире концентрации останков мамонтов, поэтому мы выбрали этот район для проведения точечных исследований», — объясняет Григорьев, чьи слова передает пресс-служба университета, передает РИА Новости
За месяц раскопок на этом архипелаге ученым удалось найти шесть туш мамонтов, в том числе и уникальный образец кожи, который может стать исходным материалом для экспериментов по пересадке ДНК мамонтов в клетки слонов, очищенные от генетического материала, которые будут проводиться в рамках проекта «Возрождение мамонта» совместно с корейскими генетиками.
Помимо потенциальной базы для клонирования «визитной карточки» мегафауны Сибири, российским палеонтологам так же удалось найти останки удивительного карликового мамонта, чья высота не превышала и двух метров. Сейчас якутские палеонтологи, по словам Григорьева, пытаются понять, является ли эта особь аномалией или представителем особой популяции этих животных.