Հայաստանին ավելի շատ  500-600 ՄՎտ միջին հզորության ատոմային էներգաբլոկ է պետք, քան հազարից ավել հզորությամբ խոշորը։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին՝ Հայաստանի նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստում, լրագրողներին ասել է Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման Գիտահետազոտական ինստիտուտի («Հայատոմ» ԳՀԻ) տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, եթե նախկինում նոր էներգաբլոկի հզորությունը նախատեսված էր 1060 ՄՎտ, ապա հիմա հանրապետության ղեկավարությունը հակված է 500-600 ՄՎտ հզորությամբ էներգաբլոկի գաղափարին։ «Այսօր շուկա են դուրս գալիս միջին եւ ցածր հզորության էներգաբլոկներ։ Որքան շատանում են դրանք, այնքան շահավետ կարող է դառնալ առաջիկա աշխատանքների արժեքը»,- պարզաբանեց Պետրոսյանը։
Հայկական  ատոմակայանը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին: 1989-ին այն փակվել է, իսկ 1995 թվականին 407.5 ՄՎտ հզորությամբ երկրորդ էներգաբլոկը կրկին վերագործարկվել է: Հաշվի առնելով պարապուրդը՝ որոշում էր կայացվել շահագործման ժամկետները 2006թ.-ից երկարաձգել մինչեւ 2016թ.։ Նշենք, որ ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը մինչեւ 2026 թվականը երկարաձգելու որոշումը Հայաստանի կառավարությունն ընդունել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ին:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին ԱԷԿ-ը արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 31-32 տոկոսը։ 5-6 տարի առաջ այդ ցուցանիշը կազմում էր 4 տոկոս։ Այն պակասել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի եւ նոր ՀԷԿ-երի շահագործման հաշվին։

Армении нужнее средний атомный энергоблок на 500 – 600 МВт, нежели крупный на 1 тысячу с лишним. Об этом заявил журналистам 27 октября директор института Армянского НИИ эксплуатации АЭС «Арматом» Ваграм Петросян в рамках заседания Совета безопасности атомной энергетики при президенте Армении.
По его словам, если ранее мощность нового энергоблока проектировалась в 1060 МВт (по ТЭО, которое подготовила международная компания «Worley Parsons»), то теперь руководство республики склоняется к мысли об энергоблоке в 500 – 600 МВт. «Сегодня на рынок входят энергоблоки средней и низкой мощности. Чем больше их становится, тем выгоднее может стать стоимость будущих работ», - пояснил Петросян.
Армянская атомная станция введена в эксплуатацию в 1976 году. В 1989 году она была законсервирована, а в начале 1995 года ее второй блок, мощностью в 407,5 МВт, был перезапущен. Срок её эксплуатации продлён до 2026 года. 3 сентября 2013 года президент России Владимир Путин по итогам переговоров с главой Армении Сержем Саргсяном заявил, что специалисты госкорпорации «Росатом» помогут составить нужный технический проект.
Напомним, что в последние годы АЭС вырабатывает около 31 – 32% электроэнергии в Армении. 5 – 6 лет назад этот показатель доходил почти до 40% (снизился за счет ввода в строй 5-го энергоблока Разданской ТЭС и новых малых ГЭС).
Строительство нового энергоблока АЭС планируется начать в 2018 году и сдать в эксплуатацию ко времени закрытия действующего – в 2027 году.