Թուրքիայի Դիարբեքիր նահանգի Սիլվանի շրջանում հայտարարված փողոց դուրս գալու արգելքից հետո ոստիկանական եւ զինվորական ուժերը անկանոն կրակում են փողոցներում։
Քրդական Diha գործակալության փոխանցմամբ՝ Սիլվանում փողոց դուրս գալու արգելք սահմանելուց հետո ոստիկաններն արդեն 4 քաղաքացու են սպանել եւ շարունակում են հարձակումները բնակչության դեմ։
Ոստիկաններն ու զինվորականներն աչքի են ընկնում փողոցներում անկանոն կրակ արձակելով, որի հետեւանքով կան նաեւ բազմաթիվ վիրավորներ։
Սակայն Սիլվանի քուրդ բնակչությունը շարունակում է դուրս գալ փողոցներ եւ բողոքի ակցիաներ իրականացնել ճնշումների դեմ։

The Turkish police and military are shooting on the streets even after a curfew was imposed in the primarily Kurdish-populated Silvan city in the Diyarbakır Province of Turkey.
The police have already killed four people since the announcement of the curfew in Silvan, and they continue their attacks against the local population, reported the Kurdish DIHA news agency.
The Turkish police and military are firing random shots in the street, and as a result, there also are many wounded.
The Kurdish population of Silvan, however, continues to go out to the streets and protest against the oppression.