Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի խոսել ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի կործանման հետ կապված Թուրքիային ռազմական պատասխան տալու հնարավորության մասին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Պուտինը:
«Իհարկե, ես չէի խոսի այդպիսի պատասխանի մասին, եւ նախագահը, համապատասխանաբար, չի խոսել որեւէ ռազմական հետեւանքի մասին»,- հայտարարել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, Ռուսաստանի նախագահը չի՞ բացառում, արդյոք, Թուրքիային ռազմական պատասխանի հնարավորությունը:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, Պեսկովը հիշեցրել է, որ «նախագահը, միաժամանակ, նշել է թուրքական կողմի այդպիսի թշնամական գործողություններից հետո հետեւանքների անխուսափելիության մասին»:
Հիշեցնենք, որ ռուսական Սու-24 ռմմբակոծիչը նոյեմբերի 24-ին Թուրքիայի ՌՕՈՒ-ի կողմից խոցվել է Սիրիայի տարածքում՝ թուրքական սահմանից ոչ հեռու:

Президент России Владимир Путин не говорил о возможном военном ответе Турции в связи с крушением российского самолета Су-24. Об этом заявил пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков.
«Конечно, я не стал бы (говорить о таком ответе), и президент, собственно, не говорил о каких-либо военных последствиях, из этого нужно исходить — о том, что президент не допустил таких заявлений «, — заявил Песков, отвечая на вопрос, исключает ли президент России возможность военного ответа Турции в ответ на инцидент со сбитым самолетом Су-24.
Песков напомнил, что «вместе с тем, безусловно, президент отметил неизбежность последствий после таких недружественных действий турецкой стороны», передает РИА Новости.
Российский бомбардировщик Су-24 был 24 ноября сбит ВВС Турции над территорией Сирии близ турецкой границы.