Հայաստանի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը   (UITE) դպրոցականների համար ծրագրավորման հերթական  «Digicode» մրցույթը կանցկացնի: Այդ մասին հունվարի 27-ին լրագրողներին հայտնել է հանրապետության IT ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ Կարեն Վարդանյանը:
Մրցույթը կընթանա երկու տարիքային անվանակարգում`   8-13 եւ 13-18 տարեկան:  «Շատ հաճելի է, որ իրենց ծրագրավորող են տեսնում արդեն շատ վաղ հասակում: Եթե հիշում եք, անցյալ տարի 8-13 տարեկանների անվանակարգում 8-ամյա աղջիկ էր հաղթել, ընդ որում` համակարգչային խաղի պատրաստի ծրագրով:  Այսինքն մի քանի տարուց նա լիովին կկարողանա բարձրակարգ մասնագետ դառնալ», - նշել է Վարդանյանը: UITE-ը ապագա ծրագրավորողներին օգնում է ծանոթանալ ընկերների հետ ամբողջ աշխարհով մեկ:   «Մենք նրանց ցույց ենք տալիս, թե իրենց ծրագրերն ինչպես տեղադրեն սկսնակ ծրագրավորողների համար կայքերում, օրինակ` Մասաչուսեցի տեխնոլոգիական համալսարանի էջին: Այնտեղ կարող է  համախոհների հետ վիրտուալ ծանոթություն առաջանալ: Իսկ թե դա որքան օգտակար է, կարծում եմ, բացատրելու կարիք չկա», - հավելել է նա:
«Կասպերսկու լաբորատորիան» խոստացել է «հասանելի իրավաբանական միջոցներ» ձեռնարկել ԱՄՆ-ում իր արտադրանքի արգելքի դեմ
Ռուսական հակավիրուսային ծրագրերի ստեղծողը արձագանքել է  ԱՄՆ մտցրած արգելքին...
Լոնդոնում չեղարկվել է առաջին ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան, որի սցենարը ստեղծվել է արհեստական ​​ինտելեկտի միջոցով

Union of Information Technology Enterprises (UITE) will hold another Digicode programming contest for schoolchildren on January 30.
Executive Director of the UITE of Armenia, Karen Vardanyan, stated the aforementioned at a press conference Wednesday.
The contest will be held for two age categories – 8-13 and 13-18 year olds. “It’s very pleasant that they see themselves as programmers at a very early age. If you remember, last year an 8-year-old girl won in the category of 8-13 year-olds, having a read-made computer game program. That is, she will absolutely be able to become a high level specialist in several years,” Vardanyan said.
UITE helps future programmers get known with friends all over the world. “We show them how to put their programs on websites for beginner developers, for instance, on the page of the Massachusetts Institute of Technology (MIT). A virtual friendship may ensue between fellow-thinkers there. As to how useful this might be, I think there is no need to elaborate on,” he added.