Ստամբուլում մեկնարկում է թյուրքալեզու պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովը: Սպասվում է, որ 6 մասնակիցներից հանդիպմանը ներկա կլինեն հինգ պետությունների՝ Թուրքիայի, Ղազախստանի, Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի, Ղրղըզստանի ղեկավարները: Ուզբեկստանի նախագահի փոխարեն ներկա կլինի նրա ներկայացուցիչը:
Հանդիպմանը ծրագրվում է քննարկել թյուրքալեզու երկրների գործարար խորհրդի ստեղծումը: Ըստ պայմանավորվածությունների, ստեղծվելու է պետությունների ղեկավարների, արտգործնախարարների, ավագ պաշտոնատար անձանց, աքսակալների խորհուրդներ եւ քարտուղարություն: Քարտուղարությունը տեղակայված կլինի Ստամբուլում, եւ նրան կհատկացվի պատմական շենքերից մեկը:
Ղրղըզստանի նախագահ Ռոզա Օթունբաեւան արդեն մեկնել է Թուրքիա:
Գագաթաժողովը կավարտի իր աշխատանքները սեպտեմբերի 16-ին:
Թյուրքալեզու պետությունների ղեկավարների առաջին գագաթաժողովը կայացել է 1992թ. Անկարայում: Վերջին հանդիպումը բարձր մակարդակով կայացել է 2009թ. Նախիջեւանում:
Մինչ Հայաստանում բաժանում են սեւերի եւ սպիտակների, Ադրբեջանն ու Թուրքան միավորվում են պանթուրքիզմի շուրջ. Շարմազանով
Բավ է Հայրենիքը բաժանել նիկոլականների ու հականիկոլականների, հանրապետականների եւ հակահանրապետականների, սեւերի ու սպիտակների, հեղափոխականների ու հակահեղափոխականների…
Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին. Շարմազանով
Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն չեն դադարում ժխտումը, այլ նաեւ պանթուրքիզմ ու հայատյացություն են քարոզում...
Պանթյուրքիզմը կարող է իրականություն դառնալ Վրաստանի միջոցով, դա թույլ տալ չի կարելի. պատգամավոր
Նա հավելեց, որ այդ պատճառով Կառավարության ծրագրում պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել հայ-վրացական հարաբերություններին...
Հիմա էլ Շվեդիան է չեղարկել թուրք գործչի հանդիպումը թուրքական համայնքի հետ
Ավելի վաղ Գերմանիան ու Հոլանդիան եւս չեղարկել են թուրք նախարարների քարոզչական հանդիպումներն իրենց երկրի տարածքում․․․
«Նացիզմը եւ պանթուրքիզմը. Համեմատական մոտեցում» թեմայով դասախոսություն Աթենքում
«Հունահայկական» հետազոտությունների եւ Աթենքի Նիկիայի քաղաքապետարանի մշակութային կենտրոնների համագործակցությամբ կազամակերպված միջոցառումը ներկայացվեց «Հունահայկական» հետազոտությունների կենտրոնի նախագահ՝ պարոն Հայկ Գասարճյանը...
Չինական ոստիկանությունը սպանել է կացիններով զինված տասնյակ մարդկանց
Անկարգությունները տեղի են ունեցել Շաչե քաղաքի մոտակայքում: Կացիններով ու դանակներով զինված մարդիկ գրոհել են ոստիկանական բաժանմունքի վրա, ինչպես նաեւ հարձակվել տեղացի բնակիչների վրա եւ մոտ 30 ոստիկանական...

В Стамбуле стартует Саммит глав тюркоязычных государств.
Ожидается, что из 6 участников на встрече будут присутствовать главы пяти государств - Турции, Казахстана, Азербайджана, Туркменистана, Киргизии.  Узбекистан не будет представлен на уровне президента, ожидается, что на встречу в Стамбул будет направлен его представитель.
На встрече планируется обсудить создание делового совета тюркоязычных стран. По договоренности, будут созданы совет глав государств, совет министров иностранных дел, комитет старших должностных лиц, совет аксакалов и секретариат. Секретариат совета будет базироваться в Стамбуле, для чего выделят одно из исторических зданий.
Президент Киргизии Роза Отунбаева  уже вылетела в Стамбул для участия в саммите.
Вместе с президентом в Турцию вылетают 15 кыргызстанских предпринимателей для участия в бизнес-форуме.
Саммит завершит работу 16 сентября.
Напомним, что недавно сенат парламента Казахстана принял закон «О ратификации Нахичеванского соглашения о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств».  В рамках данного соглашения предусматривается создание секретариата, который будет вести мониторинг принятых решений в составе совета.
Секретариат будет располагаться в Стамбуле. Данное соглашение на сегодняшний день уже ратифицировали Азербайджан и Турция.
Напомним, первый саммит лидеров тюркоязычных стран прошел в 1992 году в Анкаре. Последняя встреча на высшем уровне прошла в 2009 году в Нахичевани (Азербайджан) где сторонами было достигнуто соглашение о создании совета по деловому сотрудничеству.