Հիրավի, մենք լավ գիտենք, թե ինչ է նշանակում լինել փախստական եւ ապաստան տալ մեծ թվով տեղահանվածների: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 30-ին, Ժնեւում, Սիրիայից փախստականների խնդիրներին նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հանդիպմանը բացումը կատարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը: Ներկա էին շուրջ հինգ տասնյակ երկրների նախարարներ, բարձրաստիճան պատվիրակություններ եւ բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը նշել է.
«Ելույթ ունենալով այս խորհրդանշական վայրում՝ ցանկանում եմ հարգանքի տուրք մատուցել փախստականների հարցերով Ազգերի Լիգայի առաջին բարձր հանձնակատար Ֆրիտյոֆ Նանսենին, ում անունը հույս եւ փրկություն էր խորհրդանշում բազմաթիվ փախստականների համար: Նանսենի հանձնառությունը եւ վճռականությունը՝ զբաղվելու փախստականների առջեւ ծառացած խնդիրներով, ոգեշնչման իրական աղբյուր է հանդիսանում այսօր, երբ աշխարհն ականատես է լինում վերջին տասնամյակների ամենասարսափելի հումանիտար ճգնաժամերից մեկին:
Տարիներ շարունակ Սիրիայում շարունակվող քայքայիչ պատերազմի հետեւանքով հարյուր հազարավոր սիրիացիներ ապաստան են փնտրում ողջ տարածաշրջանում եւ դրա սահմաններից դուրս: Հայաստանն առաջիններից մեկն էր, որ խստորեն դատապարտեց «ԴԱԻՇ»-ի, Ալ-Նուսրայի եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից Սիրիայի էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայերի եւ նրանց մշակութային ու կրոնական ժառանգության դեմ բարբարոսությունները։ Վերոհիշյալ փոքրամասնությունները դարեր շարունակ այդ տարածաշրջանի բազմամշակութային, բազմազգ խճանկարի մաս են կազմել։ Նախորդ տարի այստեղ՝ Մարդու իրավունքների խորհրդում, Հայաստանն այդ գործողությունները բնորոշեց որպես «քաղաքակրթության դեմ հանցագործություններ»:
Անդրադառնալով փախստականներ ընդունելու եւ նրանց ապաստան տալու Հայաստանի փորձին՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Դառը հիշողություններ են արթնանում հայերի մոտ, ովքեր գաղթի ճանապարհն են բռնում այսօր՝ հարյուր տարի առաջ իրենց ապաստանած վայրերից: Նանսենը եւ բազմաթիվ այլ հումանիստներ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնեցին հաղթահարել կոտորածների եւ տեղահանության սարսափները: Այսօր Սիրիայից շուրջ 20.000 փախստականներ ապաստան են գտել Հայաստանում՝ մեր երկիրը դարձնելով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Սա զգալի թիվ է ընդամենը 3 միլիոն բնակչություն ունեցող երկրի համար, որը ոչ վաղ անցյալում արդեն հարյուր հազարավոր փախստականների էր ընդունել Ադրբեջանից: Հիրավի, մենք լավ գիտենք, թե ինչ է նշանակում լինել փախստական եւ ապաստան տալ մեծ թվով տեղահանվածների, եւ, անշուշտ, այս քննարկմանը մասնակցում ենք համերաշխության եւ պատասխանատվության բարձր զգացումով:
Մեր սեփական փորձը ցույց է տալիս, որ նման խոշոր չափերի հասնող հումանիտար ճգնաժամերի հաղթահարումը պահանջում է համախմբում, ինչն առանձին մի երկրի ուժերից վեր է: Դա ճշմարիտ է փախստականներ ընդունած յուրաքանչյուր երկրի պարագայում, սակայն, հավանաբար, առավել մեծ չափով դա վերաբերում է սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցողներին: Ցանկանում ենք միջազգային դոնոր հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ փախստականներին ապաստան տված երկրներին աջակցություն ցուցաբերելու հանձնառությունը չպետք է պայմանավորված լինի միայն աշխարհագրական դիրքով, այլ` պատասխանատվության առավել արդարացի բաշխման սկզբունքով` առանց որեւէ տարբերակման` փախստականների միջազգային պաշտպանության ոգուն համապատասխան:
Հայաստանը, իհարկե, շարունակելու է անել առավելագույնը` հոգ տանելու մեր երկրում ապաստան գտած սիրիացիների մասին: Մենք կողջունենք Հայաստանին օժանդակության տրամադրումը` Սիրիայից գաղթած փախստականների առաջնահերթ հումանիտար կարիքները հոգալու եւ մեր երկրում նրանց ինտեգրմանը աջակցելու նպատակով: Դրա համար Հայաստանի կառավարությունն իրականացրել է համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ` ի թիվս այլոց դյուրացնելով մուտքի արտոնագրի տրամադրումը, մշտական բնակության իրավունքի կամ քաղաքացիության ձեռքբերումը, ձեռներեցության զարգացումը, անհրաժեշտ բժշկական աջակցության եւ անվճար շտապ օգնության ստացումը, համալսարանական կրթաթոշակների տրամադրումը»։
«Հավատացած ենք, որ փախստականների եւ աննախադեպ մեծ քանակությամբ տեղահանված անձանց առջեւ կանգնած հումանիտար խնդիրները լուծելուն ուղղված ջանքերը ոչ մի դեպքում չեն կարող քաղաքական առեւտրի եւ շահարկումների առարկա հանդիսանալ։
Փախստականների ճգնաժամը հասարակությունների առջեւ բազմաթիվ հարցեր է բարձրացնում` ոչ միայն երկրների անվտանգության, այլեւ փախստականների բնակեցման, զբաղվածության, կրթության եւ ինտեգրման երկարաժամկետ խնդիրների առումով: Ինչպես նշվեց այս բարձր մակարդակի հանդիպման բացմանը ցուցադրված ֆիլմում, փախստականներն առավել լավ ապագայի իրավունք ունեն։ Ֆրիտյոֆ Նանսենը համոզված էր, որ «փախստականներն, ովքեր որպես ծանր բեռ են ընկալվում, կարող են կարեւոր արժեք դառնալ»։ Նույն համոզմունքը հայտնեց գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունն այսօր առավոտյան իր բացման խոսքում։ Հիրավի, մեր երկրներից շատերի պատմությունները հաստատում են այս խոսքերի իրավացիությունը», - եզրափակելով իր խոսքը՝ ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը։

The Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandian, on Wednesday delivered an address at a high-level meeting in Geneva, Switzerland, devoted to the Syrian refugees.
“Speaking at this venue I would like to pay tribute to the first High Commissioner for Refugees of the League of Nations Fridtjof Nansen whose name symbolized hope and salvation for countless refugees,” Nalbandian stated in his remarks. “His determination and commitment to tackle the plight of refugees stand as a true model of inspiration today when the world is facing one of the worst humanitarian crises of the last decades.
“For years the war in Syria has ravaged the life of the Syrian people scattering hundreds of thousands of them throughout the region and beyond. Armenia has been among the first to strongly condemn the barbaric acts committed by ‘DAESH,’ Al-Nusra and other terrorist groups, against ethnic and religious minorities, including our fellow Armenians and their cultural and religious heritage, which has for centuries defined the region’s multicultural and multiethnic mosaic. Last year here at the Human Rights Council, we characterized them as ‘crimes against civilization.’
“There is a sad symbolism for Armenians in taking refuge from the very places which have sheltered them hundred years ago. Nansen and many other humanists helped the survivors of the Armenian Genocide to overcome the horrors of massacres and displacement. Today, about 20,000 refugees from Syria sought protection in Armenia, on per capita basis making our country as the third largest recipient of Syrian refugees in Europe. This is a considerable number for a country of just 3 million, which in the recent past has already sheltered hundreds of thousands fleeing from Azerbaijan. Thus, we know what it means to be a refugee and to host considerable number of refugees and we certainly join this discussion with strong sense of solidarity and responsibility.
“Our own experience tells us that the humanitarian situations of this magnitude require synergy of efforts and cannot be addressed by any one state alone. This is true for every refugee-hosting country, but probably more so for a country with limited resources. We would like to draw the attention of the international donor community that the commitment to assist countries sheltering refugees should not be conditioned only by their geographic location, but rather should be based on the principle of more equitable responsibility sharing, without any distinction, in the spirit of international protection regime for refugees.
“Armenia will certainly continue to make its utmost to take care of the Syrians who have found refuge in our country. We will appreciate the assistance to Armenia to address the urgent humanitarian needs of refugees from Syria and pave avenues towards local integration. To that end the Armenian Government has made relevant legislative changes facilitating the entry into the country, obtaining of the residency permit or citizenship, developing of the businesses, getting necessary medical assistance and emergency help free of charge, providing scholarships at the universities to name but a few.
“We believe that the plight of refugees and the humanitarian response in addressing challenges associated with unprecedented numbers of displaced people should by no means become subject to political trade-offs and manipulations.
“Refugee crises confront societies with many questions at the same time. Not only in terms of security, but also with regard to the long-term effects of refugee settlement, employment, education and integration. As it was told in the film, we watched at the opening of this high level meeting: the refugees have right for the brighter future. Fridtjof Nansen believed that ‘the refugees who were regarded as an intolerable burden would comprise a rich asset.’ The same conviction was expressed by Secretary General Ban Ki-moon today in his opening speech. Indeed, the histories of many of our countries confirm the accuracy of these words.”