Բնությունը շռայլ է գտնվել դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանի նկատմամբ՝ նրան շնորհելով շքնաղ, գրեթե կուսական գեղեցկություն: Տեղի բնակիչներն ասում են՝ սա վայր է, որտեղ Աստված իջել է երկնքից: Այս մասին գրում է «Standard Digital»-ը:
Հրապարակման համաձայն, հյուսիսից Հայաստանը սահմանակից է Վրաստանին, հարավից՝ Իրանին, արեւելքից՝ Ադրբեջանին եւ արեւմուտքից՝ Թուրքիային: «Հայաստանը լեռնային երկիր է Կովկասի հարավում. այս տարածաշրջանը գտնվում է Սեւ եւ Կասպից ծովերի մեջտեղում եւ սահմանակից է Եվրոպային ու Ասիային: Հայաստանը հպարտանում է իր հնագույն պատմությամբ, ավելի հին, քան եվրոպական այլ երկրների պատմությունը, չնայած այս երկիրը Խորհրդային Միությունից անկախություն է ձեռք բերել միայն 1991 թվականին: Հայաստանը հնագույն քրիստոնեական քաղաքակրթություներից է՝ 4-րդ դարում կառուցված եկեղեցիներով»,- գրում է հեղինակը:
Պատմական քաղաքական բախումների պատճառով հարեւանների՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից տնտեսական շրջափակմամբ ճնշված Հայաստանը համեմատաբար աղքատ երկիր է՝ գործազրկության եւ աղքատության բարձր մակարդակով: «Այն կախված է իր միջազգային տուրիստական արդյունաբերության զարգացումից: Պատմությունը կախված է այս երկրի եւ մայրաքաղաք Երեւանի «պարանոցից»: Քաղաքը ճանաչված է կրոնական ժառանգությամբ՝ դարեր առաջ կառուցված վանքերով»,- գրում է հեղինակը:
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հնագույն ձեռագրերի Մատենադարան ինստիտուտում 1500 կրոնական ձեռագրեր կան, որոնք բացահայտում են երկրի հարուստ անցյալը: «Այսօր Երեւանը կոմպակտ մեգապոլիս է, որը կոչում են «Սրճարանների քաղաք»: Այն ավելի ու ավելի մեծ ճանաչում է ձեռք բերում որպես հանգստավայր եւ երկրի այլ հատվածներ ուղեւորվելու մեկնակետ:
Ծովափի բացակայությունը փոխհատուցում են լեռներն ու հովիտները: Ձյունածածկ գագաթով Արարատ լեռն ազգային խորհրդանիշ է»,- ընդգծում է հեղինակը: Հանրապետության հրապարակը քաղաքի սրտում է: «Կառավարության շենքի վրա գտնվող հսկայական ժամացույցն ուշադրություն է գրավում: Այդ 92-ամյա ժամացույցը կարծես Ուոլթ Դիսնեյի ինչ-որ պատմությունից լինի: Երգող շատրվաններն էլ՝ ջազ, փոփ, դասական եւ ռոք երաժշտությամբ, ինքնատիպ երեկոյան ժամանց են»,- նշվում է հոդվածում:
Հանրապետության հրապարակում Ազգային պատկերասրահն ու Պատմության թանգարանն են՝ շուրջ 20 հազար հայ, ռուս եւ եվրոպացի արվեստագետների կտավներով:
«Պատմության թանգարանը հայկական ժառանգության ավելի քան 400 հազար առարկաների տունն է: Շենքերը հիմնականում հայկական վարդագույն տուֆից են: Հայկական ճարտարապետությունը նույնպես երկրի պատմության հետաքրքիր ընկալում է ստեղծում: Կարելի է վայելել Կասկադի հանգստությունը. զարմանալի գեղեցիկ վայր շատրվաններով եւ քանդակներով»,- ամփոփում է հեղինակը:

Природа оказалась щедрой по отношению к Армении, не имеющей выхода к морю, одарив ее потрясающей, относительно нетронутой красотой. Местные жители говорят, что это земля, где Бог спустился с небес. Об этом пишет «Standard Digital».
На севере, отмечается в публикации, Армения граничит с Грузией, на юге – с Ираном, на востоке – с Азербайджаном и с Турцией – на западе. «Армения – горная страна на юге Кавказа. Это – регион между Черным и Каспийским морями, граничащими с Европой и Азией. Армения гордится своей историей, древней, чем история других европейских стран, несмотря на то, что она обрела независимость от Советского Союза только в 1991 году. У Армении одна из древнейших христианских цивилизаций с церквями, построенными в четвертом веке», - пишет автор. Подавленная экономической блокадой со стороны соседей – Турции и Азербайджана, из-за исторических политических столкновений, отмечается в статье, Армения относительно бедная страна с высоким уровнем безработицы и нищеты. «Она зависит от развития своей международной туристической индустрии. История «висит на шее» страны и ее столицы Еревана. Город славится религиозным наследием с монастырями, построенными веками назад», - рассказывает автор. Институт древних рукописей Матенадаран имени Месропа Маштоца, пишет автор, является домом 1500 религиозных манускриптов, раскрывающих богатое прошлое страны. «Сегодня Ереван – компактный мегаполис, который называют «Городом кафе». Он все больше завоевывает популярность как место отдыха и трамплин для того, чтобы отправиться в остальную часть страны.
Отсутствие морского побережья компенсируют горы и долины. Гора Арарат со своей покрытой снегом вершиной – национальный символ», - подчеркивает автор. Площадь Республики, продолжает он, находится в сердце города. «Большие часы на правительственном здании привлекают большое внимание. Эти 92-летние часы смотрятся как что-то из историй Уолта Диснея. Музыкальные фонтаны под звуками джаза, поп, классической и рок музыки – особый вечерний аттракцион», - отмечается в статье.
Рядом с Площадью Республики, пишет автор, находятся Национальная галерея и Музей истории с около 20.000 армянскими, русскими и европейскими картинами. «Музей истории – дом более 400.000 предметов армянского наследия. Здания в основном построены из розового армянского туфа. Армянская архитектура также создает интересное восприятие истории страны. Можно наслаждаться спокойствием на Каскаде – удивительно красивое место с фонтанами и скульптурами, где можно сесть и медитировать на фоне звуков падающей воды», - заключает автор.