Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է Շիրակի փողոցից մինչեւ Արգավանդի խճուղի տանող նոր ավտոճանապարհի կառուցման հիմնարկեքի արարողությանը, տեղեկացնում է Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ասիական զարգացման բանկի կողմից ֆինանսավորվող Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի շրջանակում կառուցվող անընդհատ երթեւեկությամբ նոր ճանապարհը կունենա 4-6 երթեւեկելի գոտի՝ միջինը 24 մետր լայնությամբ, շուրջ 1,5 կմ երկարությամբ:
«Արդեն երկու տարի է, ինչ Ասիական զարգացման բանկի հետ համատեղ փուլ առ փուլ մայրաքաղաքում խոշորածավալ ճանապարհաշինական ծրագրեր ենք կյանքի կոչվում: Այսօր տվեցինք Շիրակ փողոցից դեպի Արգավանդի խճուղի տանող հատվածի շինարարության մեկնարկը: Այն Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանը կկապի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի հետ: Այս աշխատանքների շրջանակում Հրազդան գետի վրա կկառուցվի նաեւ 252 մ երկարությամբ կամուրջ, որը կկրի «Էրեբունի-Երեւան 2800» անունը եւ կնվիրվի Երեւանի 2800-ամյակին: Նաեւ նշեմ, որ այս հատվածի շինարարական աշխատանքները կիրականացնի միջազգային մրցույթում հաղթած իտալական փորձառու կազմակերպությունը», - իր խոսքում ասել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետը նշել է, որ առաջիկայում տրվելու է ծրագրի երրորդ եւ չորրորդ փուլերի մեկնարկը, իսկ ընդհանուր առմամբ ծրագրի բոլոր փուլերի շրջանակում կկառուցվի միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող անընդհատ երթեւեկությամբ 23 կմ շրջանցիկ ավտոճանապարհ, որը կձգվի Արտաշատի խճուղուց դեպի Աշտարակի խճուղի՝ իրար կապելով Շենգավիթ, Մալաթիա-Սեբաստիա, Աջափնյակ եւ Դավթաշեն վարչական շրջանները:

Мэр Еревана Тарон Маркарян принял участи в закладке основы для строительства новой дороги от ул. Ширака до Аргавандского шоссе. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Еревана.
Новая трасса, которая строится на кредитные средства Азиатского банка развития в рамках транша 2 Программы стабильного городского развития, будет иметь 4-6 полос, в среднем в 24 метра в ширину, длиной в 1,5 км.
«Уже два года, как мы с Азиатским Банком развития проводим масштабные проекты дорожного строительства. Новая дорога свяжет ереванские районы Шенгавит и Малатия-Себастия. В рамках этих работ на реке Раздан построят и мост в 252 м, который будет посвящён 2800-летию Еревана. Отмечу, что эти работы проведёт опытная итальянская компания, победившая в международном тендере», - заявил Маркарян.
В ближайшее время начнутся 3-й и 4-й этап программы, а в целом будет построена 23-километровая объездная дорога вокруг столицы, от Арташатского до Аштаракского шоссе и которая свяжет ереванские районы Шенгавит, Малатия-Себастия, Ачапняк и Давидашен.