Իսրայելը եւ Թուրքիան առաջընթացի են հասել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ բանակցություններում, բայց առաջվա մակարդակին չեն վերադառնա, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտնել է Երուսաղեմի հարցերով նախարար Զեեւ Էլկինը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Երկրները ռազմավարական գործընկերներ էին, սակայն իրարից հեռացան Թուրքիայում իսլամիստների իշխանության գալու եւ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության` եվրոպական ինտեգրացիայից դեպի արաբամահմեդական աշխարհում դիրքերի ամրապնդում վերակողմնորոշման ֆոնին: Փոխադարձ սառեցման գագաթնակետ դարձավ  «Ազատության նավատորմի» հետ կապված միջադեպը.   2010-ին իսրայելցի «հատուկ ջոկատայինների» կողմից այն նավերի գրավումը, որոնք խախտում էին Գազայի սեկտորի արգելափակումը, ինչպես նաեւ նավարկության մասնակից ինը թուրքի մահը:
«Առաջընթաց կա, բայց մինչեւ վերջնագիծը դեռ հեռու է: Ամեն դեպքում Իսրայելն իրեն հույս չի տալիս Թուրքիայի հետ առանձնահատուկ մտերիմ եւ ներանձնական հարաբերությունների հաստատման առումով: Թուրքիան իրեն շատ անկայուն է պահում Իսրայելի նկատմամբ: Այդ պատճառով եթե հաջողվի մի փոքր կարգավորել իրավիճակը, դա լավ է, բայց առանձնահատուկ մտերիմ հարաբերություններ չենք սպասում», բանակցություններին առաջընթացի մասին տեղական ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն է մեկնաբանել գործակալության զրուցակիցը:
Մոսկվա այցի նախօրեին, ուր նա կուղեկցի Բենյամին Նեթանյահուին, Էլկինն ասել է, որ իսրայելա-թուրքական կարգավորման բանակցությունները ռուսական կողմի մոտ առարկություն չեն առաջացնում:
«Ես չեմ կարծում, թե Ռուսաստանը որեւէ առարկություն ունի Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ պոտենցիալ կարգավորման առումով: Սկզբունքորեն, Ռուսաստանը միշտ Մերձավոր Արեւելքում լարվածության առավելագույն թուլացման օգտին է հանդես գալիս, բայց, բնականաբար, եւ Ռուսաստանը, եւ Իսրայելը լավ հասկանում են, որ խոսքը Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ նախկին լավ հարաբերությունների վերականգնման մասին չէ, եթե այդ պայմանագիրը ստորագրվի: Առայժմ չեմ կարող ասել, թե դա երբ տեղի կունենա», — ասել է նախարարը, որն Իսրայելի ռազմաքաղաքական կառավարության անդամ է եւ Նեթանյահուի վստահված անձն է համարվում:
ԶԼՄ-ների տվյալներով, անցյալ տարվա վերջից նախապատրաստվող կարգավորման մասին համաձայնագիրը, բացի Թել Ավիվ եւ Անկարա դեսպանների վերադարձից, կետ է ներառում Թուրքիային իսրայելական բնական գազի մատակարարման մասին ներքին պահանջարկի բավարարման եւ եվրոպական շուկաներ տարանցման համար:

Израиль и Турция добились прогресса на переговорах о нормализации отношений, но к прежнему уровню не вернутся, сказал в интервью РИА Новости министр по делам Иерусалима Зеев Элькин, передает РИА Новости
Страны были стратегическими партнерами, однако отдалились друг от друга на фоне прихода к власти в Турции исламистов и переориентации турецкой внешней политики с европейской интеграции на укрепление позиций в арабо-мусульманском мире. Пиком взаимного охлаждения стал инцидент с  «Флотилией свободы»— перехват в 2010 году израильскими «коммандос» судов, шедших на прорыв блокады сектора Газа, и гибель девяти турок — участников плавания.
«Прогресс есть, но пока до финиша это не дошло. В любом случае Израиль не тешит себя надеждой на установление каких-то особенно близких и интимных отношений с Турцией. Турция ведет себя очень нестабильно по отношению к Израилю. Поэтому если удастся чуть-чуть нормализовать ситуацию, это хорошо, но каких-то особенно близких отношений не приходится ожидать», — прокомментировал собеседник агентства сообщения местных СМИ о прогрессе на переговорах.
В преддверии визита в Москву, где он сопровождает премьер-министра Биньямина Нетаньху, Элькин сказал, что израильско-турецкие переговоры о нормализации не вызывают возражений российской стороны.
«Я не думаю, что у России есть какие-то возражения по поводу потенциальной нормализации между Израилем и Турцией. В принципе, Россия всегда за максимальную деэскалацию на Ближнем Востоке, но, естественно, и Россия хорошо понимает, и Израиль хорошо понимает, что речь не идет о восстановлении былых интимных отношений между Израилем и Турцией, если этот договор будет подписан. Пока не могу сказать, когда это произойдет», — сказал министр, который входит в состав военно-политического кабинета Израиля и считающийся доверенным лицом Нетаньяху.
По данным СМИ, готовящееся с конца прошлого года соглашение о нормализации, помимо возвращения послов в Тель-Авив и Анкару, включает пункт о поставках израильского природного газа в Турцию для удовлетворения внутреннего спроса и транзита на европейский рынок.