Իրանը պատրաստ է Հայաստան գործուղել մասնագետների երկաթուղու շինարարության պատրաստության համար: Այս մասին հունիսի 8-ին՝ խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, ասել է տրանսպորտի եւ կապի  նախարար Գագիկ Բեգլարյանը:
Նա հիշեցրել է, որ հանդիպել է Իրանի փոխնախագահ Էսհաղ Ջհանգիրիի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: «Նրանք խոստացել են մասնագետներ տալ, այս ամիս կժամանեն: Բայց բուն ճանապարհի շինարարության համար, իհարկե, գումար է պետք: Նախագծի տեխնիկական հիմնավորումն արդեն պատրաստ է, եւ հիմա մենք միջոցներ ենք փնտրում շինարարության համար»,- ասել է Բեգլարյանը:
Հիշեցնենք, որ երկաթուղին պլանավորվում է կառուցել 6 տարում: Նախագծի արժեքը գնահատվում է 3.5 մլրդ դոլար: 2013-ին Իրանը Հայաստանի իշխանություններին հայտնել էր, որ պատրաստ է կառուցել իր միջոցներով երկաթուղու իրանական հատվածը՝ Ջուղայից Մեղրի, երբ որ Հայաստանը միջոցներ գտնի իր հատվածի շինարարության համար:

Иран готов командировать в Армению специалистов для подготовки к строительству железной дороги. Об этом заявил 8 июня на правительственном часе в парламенте Армении министр транспорта и связи республики Гагик Бегларян.
Он напомнил, что встречался с вице-президентом Ирана Эсхаком Джахангири и другими высокопоставленными лицами. «Они обещали дать специалистов, в этом месяце приедут. Но собственно для строительства дороги, конечно, нужны деньги. Техническое обоснование проекта уже готово, и теперь мы ищем средства для строительства», - отметил Бегларян.
Напомним, что железную дорогу планируется построить за 6 лет. Стоимость проекта оценивается в 3,5 млрд. долларов. В 2013 году Иран сообщил властям Армении, что он готов построить на свои средства иранский участок железной дороги, Джульфа – Мегри, когда Армения найдет средства для строительства своего участка. В июне 2015 года председатель Совета компании «CCECC» У Вань Лян подтвердил интерес и желание китайской организации принять участие в проекте  строительства.