Գիտնականները հայտնաբերել են պարկավոր առյուծների՝ առայսօր անհայտ ենթատեսակի մնացորդները: Այդ ենթատեսակի ներկայացուցիչները բնակվում էին Ավստրալիայի անտառներում 18 մլն տարի առաջ: Ենթատեսակը որոշել են անվանել Microleo attenboroughi՝ հայտնի ավստրալացի հեռուստահաղորդավար ու նատուրալիստ Դեւիդ Աթենբորոյի պատվին: Այս մասին հայտնում է Հարավային Ուելսի համալսարանի կայքը:
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները պարզել են, որ Microleo attenboroughi ներկայացուցիչները զգալիորեն փոքր չափեր են ունեցել պարկավոր առյուծների մյուս ենթատեսակների համեմատ: Դրանք ընդամենը 600 գրամ են կշռել, իսկ մյուս պարկավոր առյուծները ունեցել են սուր ատամներ, որոնցով պատառոտում էին իրենց զոհին:

Ученые обнаружили останки неизвестного ранее подвида сумчатых львов, представители которого населяли австралийские леса 18 млн. лет назад. Подвид решили назвать Microleo attenboroughi — в честь известного австралийского телеведущего и натуралиста Дэвида Аттенборо. Об этом сообщается на сайте Университета Нового Южного Уэльса.
В ходе исследования ученые установили, что Microleo attenboroughi были значительно меньше по сравнению с другими подвидами сумчатых львов. «Microleo attenboroughi были самыми миниатюрными и милыми, хотя и кровожадными представителями сумчатых львов», — комментируют исследователи, передает Gazeta.
Microleo attenboroughi весили всего лишь 600 г, по размерам тела напоминая современных опоссумов. Как и у остальных сумчатых львов, у них были заостренные коренные зубы, которыми они разделяли добычу на куски.