«Ոչ, Թուրքիան չի օրինականացնում մանկապղծությունը» նման վերնագրով հոդված է հրատարակել ֆրանսիական Le Monde թերթը:
Հոդվածներ այն մասին, որ Թուրքիան օրինականացնում է 15 տարեկանից փոքր երեխաների նկատմամբ սեռական գործողությունները, տպագրվել էին անգլալեզու ու գերմանալեզու մի շարք կայքերում: Նորությունը այնքան լայն արձագանք էր ստացել, որ Շվեդիայի արտգործնախարար Մարգոտ Վալսթրեմը դատապարտող հայտարարությամբ էր հանդես եկել իր Twitter–ում:
Դրան Թուրքիայի իշխանությունները շատ չոր էին արձագանքել: «Դուք ըստ երեւույթին վատ եք տեղեկացված: Խնդրում ենք ստուգեք ձեր տեղեկությունները»- պատասխանել էր Twitter –ում Թուրքիայի փոխվարչապետ Մեհմետ Սիմեկը:
2016-ի մայիսի 26-ի որոշումով Թուրքիայի Բաֆրա շրջանի ռեգիոնալ դատարանը բարձրացրել էր մանկապղծության համար պատժամիջոցները վերանայելու հարցը: Քրեական օրենսգիրքը նախատեսում է 3-15 տարվա ազատազրկում երեխաների դեմ սեռական բնույթի գործողությունների համար:
Հիմա Թուրքիայի կառավարությունը մտադիր է, հակառակը, խստացնել նման հանցագործությունների համար պատիժը: 12 –ից փոքր երեխաների դեմ նման գործողությունների համար պատիժը կսահմանվի 8-18 տարի:

«Нет, Турция не легализует педофилию», - статью с таким заголовком выпустила французская газета Le Monde.
Статьи о том, что Турция легализует половые действия против детей младше 15 лет, выпустил ряд англо- и германоязычных сайтов. Новость разошлась так широко, что министр иностранных дел Швеции Маргот Валльстрем осудила их в своём Twitter.
Реакция турецких властей оказалась сухой. «Вы, очевидно, плохо проинформированы. Проверьте, пожалуйста, свою информацию», - ответил в Twitter турецкий вице-премьер Мехмет Симек.
Решением 26 мая 2016 г региональный суд района Бафра, на севере Турции, поднял вопрос о пересмотре наказаний за педофилию. Уголовный кодекс республики предусматривает 3-15 лет тюрьмы за действия полового характера против детей.
Сейчас правительство Турции собирается, напротив, усилить наказания за подобные преступления. За действия против детей младше 12 лет будет установлено наказание от 8 до 18 лет.