Թուրքիայի իշխանություններն ընդունել են, որ առայսօր ԱՄՆ-ին ապացույցներ չեն տրամադրել երկրում կատարված հեղաշրջման փորձի հետ քարոզիչ Ֆեթուլահ Գյուլենի կապի մասին, գրում է Foreign Policy–ն:
ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատան ներկայացուցիչ Նաջի Այդան Կարամանօղլուն  պարբերականին հայտնել է, որ ապստամբության մասնակիցների հետ Գյուլենի կապի մասին ապացույցները «կփոխանցվեն, երբ կգա ժամանակը»՝  այսպիսով ընդունելով, որ առայսօր դա չի արվել:
Բացի դրանից դիվանագետը հայտնել է, որ Թուրքիան Գլուլենին ատահանձնելու հարցումը ԱՄՆ-ին ուղարկել էր դեռ մինչեւ հուլիսի 15-ը՝ այսինքն մինչեւ հեղաշրջմաան փորձը:
«Ֆեթուլահ Գյուլենը դեռ մինչեւ հեղաշրջման փորձն արդեն քննության տակ էր գտնվում ահաբեկչական կազմակերպություն ստեղծելու ու պետության դեմ ապօրինի գործունեություն ծավալելու կասկածանքով»,- պարզաբանել Կարամանօղլուն
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ Թուրքիան մտադիր է հաջորդ շաբաթ Գյուլենին արտահանձնելու հարցում ուղարկել: Անկարան մեղադրում է  քարոզչին հուլիսի 16-ի գիշերը երկրում կատարված հեղաշրջման փորձին մասննակցություն ունենալու մեջ:
ՖԵՏՕ-ի ղեկավար Գյուլենին կարող էին առևանգել ԱՄՆ-ում գտնվող իր առանձնատնից. ԶԼՄ-ներ
Թուրքիայի իշխանությունները Գյուլենին մեղադրում են 2016 թվականի հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու և այլ հակակառավարական գործունեության մեջ...

Власти Турции признали, что до сих пор не отправили США доказательств причастности проповедника Фетхуллаха Гюлена к попытке военного переворота в стране, пишет Gazeta со ссылкой на Foreign Policy.
Представитель турецкого посольства в США Наджи Айдан Караманоглу сообщил изданию, что доказательства связи Гюлена с участниками путча «будут переданы в свое время», таким образом признав, что этого до сих пор не случилось.
Кроме того, дипломат заявил, что Турция направляла США запрос на экстрадицию Гюлена еще до попытки переворота 15 июля.
«Фетхуллах Гюлен уже находился под следствием по подозрению в создании террористической организации и незаконной деятельности против государства среди прочих обвинений еще до того, как произошла попытка госпереворота», — пояснил Караманоглу.
Ранее сообщалось, что Турция планирует отправить запрос об экстрадиции Гюлена на следующей неделе. Анкара обвиняет проповедника в причастности к попытке переворота в стране в ночь на 16 июля.