Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հայտնել է, որ Բրազիլիայում տնտեսական անկումն ավարտին է մոտենում. ակնկալվում է, որ աճը կվերականգնվի   2017 թվականին, չնայած կմնա ցածր` 0,5 տոկոսի մակարդակում, հայտնում է «Սինհուան»:
«Աճը պետք է վերականգնվի  2017 թվականին: Առաջին նշաններն են հայտնվել, որ անկումն ավարտին է մոտենում», - ասված է ԱՄՀ-ի հայտարարության մեջ, որն ավելի վաղ 2016 թվականին 3,3 տոկոսի կրճատում էր կանխատեսել:  «Կանխատեսումը հիմնվում է այն ենթադրության վրա, որ ֆինանսական ծախսերի սահմանափակումը եւ սոցապահովության բարեփոխումները կհաստատվեն ողջամիտ ժամկետներում, իսկ կառավարությունը նախանշված ֆինանսական նպատակներին կհասնի 2016-2017 թթ-ին», - նշված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՀ-ի գնահատականի համաձայն, եթե այդ պայմանները կատարվեն, անորոշությունը պետք է նվազի, իսկ ներդրումները` վերականգնվեն, ինչը 2016 թվականի վերջին դա աճի վերականգնման կհանգեցնի:
Այնուամենայնիվ, աճի տեմպերը դանդաղ կլինեն, որովհետեւ  «տնտեսական ակտիվության ավելի արագ վերականգնմանը խանգարում են կորպորատիվ ավելցուկային վարկավորումը, գործազրկության բարձր մակարդակը եւ տնային տնտեսությունների փոքր բյուջեները»:

Международный валютный фонд заявил, что экономический спад в Бразилии подходит к концу: как ожидается, рост восстановится в 2017 году, хотя останется на низком уровне в 0,5 проц, передает Синьхуа
«Рост должен восстановиться в 2017 году. Появились первые признаки того, что рецессия приближается к концу», - говорится в заявлении МВФ, который ранее прогнозировал сокращение на 3,3 проц в 2016 году и рост на 0,5 проц в 2017 году. «Прогноз основывается на предположении о том, что ограничение финансовых расходов и реформы социального обеспечения будут утверждены в разумные сроки, а правительство достигнет намеченных финансовых целей на 2016-2017 гг.», - отмечается в заявлении.
По оценке МВФ, если эти условия будут выполнены, неопределенность должна снизиться, а инвестиции - восстановиться, что приведет к восстановлению роста в конце 2016 года.
Тем не менее, темпы роста будут медленными, так как «более быстрому восстановлению экономической активности препятствуют избыточное корпоративное кредитование, высокий уровень безработицы и небольшие бюджеты домашних хозяйств».