Համշենցիների պատմության մասին առաջին հայտնի հիշատակությունները պատկանում են հայ հոգևորականներ Ղևոնդին և Հովհան Մամիկոնյանին: Այդ երկու հեղինակների կողմից հիշատակվում է Համամի առաջնորդությամբ կատարված մի գաղթի մասին: Սակայն այդ գաղթի ճանապարհի և թվականի վերաբերյալ խառնաշփոթ կա: Ղևոնդի համաձայն` գաղթը կատարվել է 789-790 թվականների ընթացքում: Այդ տարիներին ապրած Եսայի կաթողիկոսի, արաբ ոստիկան Օբայդուլլահի և բյուզանդական կայսր Կոստանդին 4-րդի անունների հիշատակումը հաստատում է այդ տարեթիվը: Իսկ Հովհան Մամիկոնյանը հայտնում է, թե այդ գաղթը կատարվել է վերոնշյալ տարեթվից 160 տարի առաջ, այսինքն` 626 թվականին:
Համշենի պատմությանն անդրադարձած թուրք, հայ կամ արտասահմանցի գրեթե բոլոր պատմաբանները վկայակոչում են այդ գաղթի մասին: Բոլորի կողմից ընդունված տեսակետ է նաև, որ այդ գաղթն իրականացրած հանրությունը Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ է եղել: Սակայն բանավեճի առարկա է Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ եղած այդ խմբի էթնիկական կազմի հարցը: Թուրք պատմաբանները համշենցիների նախահայրը եղած Ամատունիներին համարում են տվյալ ժամանակաշրջանում քրիստոնեություն ընդունած թուրքեր: Համշենի պատմության այդ դարաշրջանը փաստագրելը բավականին բարդ է և դուրս է սույն հոդվածի թեմայի շրջանակներից:
Համշենցիները օսմանյան դարաշրջանում
Մինչև Օսմանյան կայսրության կողմից 1461 թ. Տրապիզոնի և շրջակա տարածքների գրավումը` Համշենում բնակվող մարդիկ Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ, հայերեն խոսող և իրենց հայ համարող անձինք էին: Սպերի բեյերի հետ նրանց առնչություններից ելնելով` կարելի է ենթադրել, որ նախքան օսմանյան ժամանակաշրջանը ևս այստեղ գրանցվել է սահմանափակ իսլամացում: Սակայն աղբյուրները ցույց են տալիս, որ այդ իսլամացումը զանգվածային բնույթ չի կրել: Օսմանյան փաստաթղթերի շնորհիվ հնարավոր է հետևել սույն շրջանի ժողովրդագրական պատկերի փոփոխմանը: Օրինակ` 1530 թ. Բալա և Զիր (Զիլ-Ակունքի խմբ.) ամրոցներում աշխատող 70 մահմեդականների բացի, մնացած բնակչության 68 տոկոսը քրիստոնյա էր, իսկ 32 տոկոսը` մուսուլման:
1681 թ. Համշենում հայերի տների թիվը 870 էր, իսկ մուսուլմաններինը` 209: Հայ բնակչության հարաբերակցությունը 80 տոկոս էր:
1842 թ. Համշենում հայ տղամարդկանց թիվը 99 հոգի են կազմել:
Իսկ 1914 թ. Աթինայում (Փազարն ու Համշենը` ներառյալ) ընդամենը 28 հայ տղամարդ էր ապրում:
Բնակչության մասին տվյալները ցույց են տալիս, որ Համշենի բնակիչները 18-րդ և 19-րդ դարերում զանգվածաբար իսլամացվել են: Լա’վ, իսկ ինչպե՞ս է կատարվել այդ իսլամացումը: Կարելի է ասել, որ քրիստոնյա համշենահայերը մի մասը գաղթել է դեպի արևմուտք, իսկ մյուս մասը` կրոնափովելով մահմեդականացվել: Հարկ է նշել, որ եղել են նաև մուսուլման լինելուց հետո տվյալ շրջանից արտագաղթած համշենցիներ: Սխալ չի լինի նաև արձանագրել, որ Համշենում մնացած բնակչության մեծ մասը կրոնափոխ համշենցիներ են: Քանզի չկա որևէ արձանագրություն, որը ցույց կտա, թե Համշենի բնակչությունն արմատապես փոխվել է: Բացի այդ, չնայած որ իրենց ծագումը Համշենին վերագրող Խոփայի և Բորչկայի համշենցիները խոսում են հայոց լեզվի` Համշենի բարբառով, սակայն ներկայում նրանց ապրած շրջաններում չկան քրիստոնյա անցյալը հիշեցնող եկեղեցիներ կամ սրբատեղիներ: Բայց և այնպես, տվյալ շրջաններում կիրառվում են հարյուրավոր բառեր, արտահայտություններ և տեղանուններ, որոնք թե քրիստոնեության հետքերն են և թե համշենահայերենի ազդեցությունը: Այդ հանգամանքն էլ ենթադրել է տալիս, որ տվյալ խումբն իսլամաց(վ)ել է նախքան վերոհիշյալ բնակավայր գաղթելը: Հայերենի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ կատարած լեզվաբանները բացահայտում են, որ Համշենի բարբառը հայոց լեզվի տասնյակ բարբառներից մեկն է:
Բժշկյանից տեղեկանում ենք, որ մուսուլման համշենցիների նման` Տրապիզոն գաղթած քրիստոնյա համշենցիները նույնպես խոսել են այդ բարբառով: 1817-1819 թթ. տվյալ բնակավայրում շրջած Մինաս Բժշկյանը հայտնում է. «(Տրապիզոնի) գյուղերում ևս Հաչդուր կոչվող մանր մզկիթներ կան: Քանի որ գյուղական բնակչությունը Համշենից է, իսկ քաղաքայինը` Անիից, մեծ տարբերություն է առկա նրանց բարբառների միջև»:
Բժշկյանից բացի` Կոխը, Մառը, Ֆերուհան բեյը ևս նշում են, որ մուսուլման համշենցիները խոսում են հայերենի մի բարբառով:
Քանի որ օսմանյան գրանցումներում միլլեթների համակարգը հիմնված է կրոնի վրա, չի նշվում մուսուլմանների ծագման մասին: Հետևաբար, բնակչության մեջ մահմեդականների թվի աճը որպես թուրքերի թվի աճ համարելը չափազանց սխալ կլինի: Տվյալ շրջանների բնակչության մեծ մասի լազ, վրացի, հույն կամ հայ բնակչության մահմեդականացված թոռները լինելու փաստը հաստատվում է այսօր անգամ այդ ժողովուրդների մի որոշակի հատվածի կողմից լեզվի պահպանման շնորհիվ:
Համշենահայերի առումով բարեբախտաբար առկա է վերոնշյալ հանգամանքը բացահայտող մի քանի փաստաթուղթ:
Օսմանյան փաստաթղթերը
Օսմանյան կայսրության վերջին ժամանակաշրջանին պատկանող ներքոհիշյալ փաստաթղթերն ապացուցում են վերոնշյալը: Երկու փաստաթղթերը կապված են իրար հետ: Առաջին փաստաթուղթը Գլխավոր շտաբի նախագահության չորրորդ մասնաճյուղի կողմից Ներքին գործերի նախարարությանն ուղղված մի գրություն է: 1913 թ. հունիսի 1-ով թվագրված սույն գրության մեջ նշված է.
«Տրապիզոնի վիլայեթին ենթակա Խոփա գավառում գտնվող Խոփայի սահմանային գումարտակի շրջանի Զուրփիջի /Յոլդերե/, Արվալա /Էշմեքայա, Չիմենլի/, Չավուշլու, Հայկի, Զարգինա /Գյունեշլի/, Գարջի /Հենդեք/ գյուղերի բնակչությունը հայտնի է Համշեն անունով և բաղկացած է հայ կրոնափոխ մուսուլմաններից. մնացած բնակչությունը կազմված է մահմեդական լազերից: Քանի որ համշենցիները միամիտ և անգրագետ են, որևէ միսիոներ կարող է հաջող կերպով գործունեություն ծավալել այնտեղ: Այդ պատճառով մեր տեղական իշխանությունների կողմից բնակչության նախազգուշացման և ուղեցույց լինելու անհրաժեշտությունը վերին աստիճանի կարևոր է: Այդ կարևորությունը շեշտվել է Ռուսաստանի հետ սահմանային կոմիսարության Խոպայի գումարտակին պատկանող զեկույցի մի պարբերության մեջ: Եվ մենք սույն հարցն ուշագրավ համարելով` ցանկանում ենք, որ անհրաժեշտն արվի այդ ուղղությամբ»:
Այս փաստաթղթի հետ կապված` Ներքին գործերի նախարարությունը 1913 թ. հունիսի 3-ին 388 համարի ներքո մի գրություն է ուղարկում Տրապիզոնի նահանգապետարան.
«Ծագումով հայ, սակայն կրոնափոխ եղած և Համշեն անվամբ հայտնի Խոպայի սահմանային գումարտակի կողմերում գտնվող Զուրփիջի (Յոլդերե), Արվալա (Էշմեքայա, Չիմենլի), Հայկի, Զարգինա (Գյունեշլի), Գարճի (Հենդեք) գյուղերը միամտության և անգրագիտության պատճառով կարող են տրվել միսիոներների խաբեություններին: Տեղական իշխանությունները պետք է լուսաբանեն համշենցիներին և նրանց ճիշտ ուղին ցույց տան: Այդ անհրաժեշտության մասին մեզ է հայտնել մեր Պաշտպանության նախարարությունը` Ռուսաստանի հետ սահմանին գտնվող մեր կոմիսարության գրության վրա հիմնվելով և ուշագրավ համարելով իրավիճակը մեկնաբանող այդ գրությունը: Պետք է այդ ուղղությամբ անել այն, ինչ անրաժեշտ է»:
Ի՞նչ են նշանակում այս փաստաթղթերը
Սույն փաստաթղթերը նախկինում հրապարակվել են նաև սոցցանցերում, «Ակօս» շաբաթաթերթում և Ուղուր Բիրյոլի «Սևծովյան շրջանի անհետացող ինքնությունը» գրքում, որը տպագրվել է «Իլեթիշիմ» հրատարակչության կողմից: Սույն հրապարակումները զանազան քննարկումների տեղիք են տվել: Սակայն մեր կարծիքով` դրանք բավարար չափով չեն արժևորվել: Դժբախտաբար առավելապես տիրապետող է եղել ոչ թե փաստաթղթերի բացահայտած փաստերը քննարկելու, այլ դրանց արժեքը նվազեցնելու միտումը:
Սույն փաստաթղթերն արհամարհողները հիմնվում էին այն հանգամանքի վրա, թե դրանք մի «անգրագետ տեսչի գործն են եղել»: Այդ ենթադրությունը անհիմն է, քանի որ այն տարիներին, երբ պատերազմը մոտենում էր, խելքին մոտ չէ ենթադրել, թե այնպիսի չափազանց կարևոր պարտականություն, ինչպիսին էր սահմանային անվտանգության հսկողությունը, կարող էր վստահվել մի «անգրագետ տեսչի»: Եթե անգամ ենթադրենք` տեսուչն անգրագետ է եղել, ամբողջովին անհեթեթ է ասելը, թե «այդ անգրագետը» սուտ և սխալ տեղեկություններ է հաղորդել Գլխավոր շտաբի համապատասխան մարմնին, Ներքին գործերի նախարարությանը և Տրապիզոնի նահանգապետարանին:
Եթե, որպես առանձին քննարկման առարկա, մի կողմ թողնենք սույն փաստաթղթերում արտահայտված այն մտահոգությունը, թե համշենցիները կարող են խնդիր հարուցել անվտանգության տեսանկյունից, ապա դրանցում արձանագրված ամենաէական կետը կմնա համշենական ինքնության բնութագրումը, ըստ որի` համշենցիները «մահմեդական դարձած հայեր են, ովքեր հայտնի են Համշեն անվամբ»: Ըստ էության, այդ բնութագրումը մեզ բացատրում է նաև, թե ինչպես է ի հայտ եկել Համշեն անունը` որպես էթնիկ պատկանելիության անվանում:
Համշենի` քրիստոնյա մնացած հայերի համար Համշեն անունն առավելապես տեղանուն է: Նրանց համաձայն` ինչպես որ կարելի է վանեցի, ջանիկցի կամ արդվինցի լինել, նմանապես հնարավոր է լինել համշենցի: Այսինքն` առավելապես արտահայտում է համերկրացի լինելը: Լեզուն, որով խոսում են համշենցիները, մի առանձնահատուկ հայկական բարբառ է, որն ամրապնդում է քրիստոնյա և մուսուլման համշենցիների միջև առկա կապը:
Սակայն մահմեդական համշենցիների դեպքում պատկերն այլ է: Մուսուլման համշենցիների համար Համշենը էթնիկական պատկանելիություն է արտահայտում: Սխալ չի լինի ենթադրել, թե Համշեն անունն սկսել է այդ իմաստը կրել համշենցիների մահմեդականացումից հետո: Մուսուլման դարձած համշենցիներն այդ ժամանակաշրջանում խուսափել են իրենց բնորոշել քրիստոնեության հետ նույնացվող ինքնություն ունեցող հայությամբ: Դա չափազանց հասկանալի իրավիճակ է: Սակայն մահմեդական համշենցիները միևնույն ժամանակ ցանկացել են շեշտել, որ իրենք իրենց լեզվով և մշակույթով տարբերվում են մյուս մուսուլման ժողովուրդներից` թուրքերից, լազերից, քրդերից, իսլամացած հույներից և այլն: Ինչպես երևում է, նրանց այդ դիրքորոշումն էլ տեղիք է տվել, որ իրենց բնակավայրի անվանումն սկսեն օգտագործել իրենց ինքնությունն արտահայտելու նպատակով:
Հոդվածը հրատարակվել է Ստամբուլում տպագրվող «Գոր» ամսագրի չորրորդ համարում: Թարգմանությունը Akunq.net–ի։

Первые известные упоминания об истории амшенцев принадлежат священникам Гевонду и Овану Мамиконяну. Об этом написано в статье, опубликованной в 4-ом номере журнала «Гор», который выходит в свет в Стамбуле.
Гевонд и Ован Мамиконян упоминают о переселении под руководством Хамама. Однако данные o путях и дате этого переселения запутанные. Согласно Гевонду, оно состоялось в 789-790 гг. А Ован Мамиконян утверждает, что переселение было в 626 году.
Практически все армянские, турецкие или иностранные историки говорят об этом переселении. Существует также точка зрения о том, что переселение осуществил  последователь Армянской апостольской церкви. Однако вопрос этнического состава этой группы является предметом спора. Турецкие историки считают родоначальником амшенцев Аматуни - принявшими христианство турками. Документально зафиксировать этот период истории Амшена очень сложно, впрочем это и  не входит в тему данной статьи.
Амшенцы в османский период
До захвата Османской империей Трапизона и близлежащих  территорий в 1461 году люди, населяющие Амшен, были последователями Армянской апостольской церкви, говорили по-армянски и считали себя армянами. Исходя из их связей с беями Спера,  можно предположить, что еще до османского периода здесь была ограниченная исламизация.
Источники показывают, что эта исламизация не носила массовый характер. Благодаря османским документам возможно проследить за изменениями в демографической ситуации в этом регионе. Например, в крепостях Бала и Зир (Зил-Акунк - ред.), кроме 70 мусульман-работников, 68% населения составляли  христиане, а 32% - мусульмане.
В 1681 году в Амшене количество домов армян составляло 870, а мусульман – 209. Соотношение армянского населения составляло 80%. В 1842 году число мужчин в Амшене составляло 99 человек. А в 1914 году в Атине (включительно Пазар и Амшен) проживали всего лишь 28 армянских мужчин.
Данные о населении показывают, что в 18 и 19 веках жители Амшена массово исламизировались. А как произошла эта исламизация?  Можно сказать, что часть  амшенских армян-христиан эмигрировала на запад, а  вторая половина исламизировалась. Нужно отметить, что были и те, которые став мусульманами, все равно покинули эти места.   Не будет также ошибкой отметить, что большинство оставшегося в Амшене населения – криптоамшенцы. Так как нет свидетельств, доказывающих, что население Амшена коренным образом поменялось.
Кроме того, несмотря на то,  что приписывающие свое происхождение Амшену амшенцы Хопы и Борчка говорят на амшенском диалекте армянского языка, сегодня в местах их проживания нет церквей или святынь, напоминающих о христианском прошлом.
Тем не менее, в этих районах используются сотни слов, выражений и названий, которые свидетельствуют о влиянии христианства и амшенских армян. Именно это обстоятельство дает повод предполагать, что данная группа была исламизирована еще до вышеупомянутого переселения. Лингвисты отмечают, что диалект Амшена один из десятков диалектов армянского языка.
Поскольку в османских записях система миллетов была основана на религии, то ничего не указывалось о мусульманском происхождении. Потому рост числа мусульман среди населения называть ростом числа турок будет неправильным.
Факт исламизированности внуков населения большей части указанных районов – лазов, грузин, греков или армян - подтверждается хотя бы языками, которые сохранили эти народы.  Что касается амшенских армян, к счастью, есть ряд документов, раскрывающих указанное обстоятельство.
Османские документы
Документы последнего периода Османской империи доказывают вышесказанное. Два документа связаны друг с другом.  Первый документ – записка, направленная четвертым отделением руководства Генерального штаба Министерству внутренних дел. В записи от 1 июня 1913 года отмечено:
«Население деревень Зурбиджи /Йолдере/, Арвала /Эшмекая, Чименли/, Хайки, Чавушлу, Заргина /Гюнешли/, Гарджи /Хендек/  в  провинции Хопа Трапизонского вилайета известно под названием «Амшен» и состоит из армян, принявших  ислам. Остальное население состоит из лазов-мусульман. Поскольку амшенцы наивные и необразованные, любой миссионер может там успешно развернуть свою деятельность. По этой причине, наши местные власти должны предупредить население, необходимость в этом очень важна».
В связи с этим документом Министерство внутренних дел 3 июня 1913 года направило в губернаторство Трапизона  записку под номером 388:
«Армяне по происхождению, однако принявшие другую религию жители села Зурбиджи (Йолдере), Арвала (Эшмекая, Чименли), Хайки, Заргина (Гюнешли), Гарчи (Хендек) у приграничного батальона Хопа, известного под названием Амшен, из-за наивности и безграмотности могут поддаться на обман миссионеров. Местные власти должны оповещать амшенцев и показывать им правильный путь. О необходимости этого нам сообщило Министерство обороны, основываясь на записке нашего комиссариата на границе России. В этом направлении нужно принять необходимые меры».
Что означают эти документы?
Прежде эти документы были опубликованы также в соцсетях, газете «Акос», книге Угура Бирела. Эти публикации стали поводом для различных обсуждений. Но, на наш взгляд, они недостаточно оценены.
Те люди, которые игнорировали данные  документы, говорили о том, что это было «делом одного неграмотного инспектора». Но это безосновательное утверждение, поскольку в те годы, когда надвигалась война, нелогично предполагать,  что такую важную обязанность, как контроль безопасности на границе, могли бы доверить «неграмотному инспектору». Даже если так, то вряд ли этот самый «неграмотный инспектор» передал бы в соответствующий орган Главного штаба, Министерство внутренних дел  неверные и ложные сведения.
Если мы даже оставим в стороне беспокойство, выраженное в этих документах,  по поводу того, что амшенцы могут создать проблему с точки зрения безопасности, то здесь важен еще один пункт, согласно которому амшенцы «это исламизированные армяне, которые известны под названием Амшен».
Для армян Амшена, оставшихся христианами, название Амшен большей частью является  наименованием  места. На их взгляд, как можно быть ванцем или ардвинцем, также можно быть и амшенцем. Язык, на котором они говорят, - особый армянский  диалект, и он укрепляет связь между христианскими и мусульманскими амшенцами.
Совсем иная картина царит в случае с мусульманскими амшенцами. Для них Амшен  - выражение этнической принадлежности. Не ошибемся, если предположим, что название Амшен для них приобрело это значение после процесса исламизации. В это время амшенцы-мусульмане избегали идентификации с христианскими армянами. Это понятная ситуация. Но амшенцы-мусульмане одновременно желали показать, что они своим языком и культурой отличаются от других мусульманских народов. Как видно, именно эта позиция и дала повод для того,  чтобы название их  места проживания стали бы употреблять  как выражение их  идентичности.