Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն, այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի` Մասիս Մայիլյանը նշանակվել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան՝ շնորհելով նրան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան։
Նշենք, որ Մասիս Մայիլյանը 1993 թվականից տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել ԼՂՀ ԱԳՆ-ում, իսկ 2001-2007 թթ եղել է ԼՂՀ ԱԳ փոխնախարար:
Ներկայումս նա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության հարցերով հանրային խորհրդի նախագահն է:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh), Bako Sahakyan, on Thursday signed a decree.
Accordingly, Masis Mayilyan has been appointed Ambassador-at-Large, and conferred with the diplomatic rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the NKR, Central Information Department of the Office of the NKR President informed Armenian News-NEWS.am.
Mayilyan held various positions at the Artsakh Ministry of Foreign Affairs ever since 1993, and he served as NKR Deputy Foreign Minister, from 2001 to 2007.