Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանային խնդիրները մեծ հաշվով այնքան կապված չեն Հայաստանի, որքան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեության արդյունավետության մասին հարցին, հաշվի առնելով, որ Հայաստանի նախագահը բազմիցս դժգոհություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու առնչությամբ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշման շուրջ, դեսպանը նշեց. «Նախ՝ ՀԱՊԿ Կանոնադրության մեջ սեւով սպիտակի վրա գրված է, որ անդամ պետությունները միմյանց անհրաժեշտ աջակցություն են ցուցաբերում երրորդ՝ Կազմակերպության անդամ չհանդիսացող երկրի կողմից ագրեսիայի դեպքում: Տավուշի մարզում սահմանի մի մասը սահմանակից են այն շրջաններին, որոնք գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո: Հենց սկզբից մենք հստակ եւ բաց դիրքորոշում ենք ունեցել՝ ե՛ւ Ղազախստանը, ե՛ւ Ռուսաստանը, ե՛ւ ՀԱՊԿ մյուս երկրները. եթե խոսքը երրորդ երկրի կողմից արտաքին ագրեսիայի մասին է, որը չի վերաբերում է տարածքային խնդիրների, մեկ հարց է, եւ այլ խնդիր է, երբ դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին»:
Այդ պատճառով, ըստ Թիմուր Ուրազաեւի, Ղազախստանի դիրքորոշումն ազնիվ է: «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մենք դուրս ենք բերում այն խնդիրների շրջանակից, որոնք լուծվում են ՀԱՊԿ Կանոնադրությանը համապատասխան: Մենք արտահայտվում ենք միայն ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման օգտին՝ բացառելով ռազմական լուծումը»,- ընդգծեց դիվանագետը:

YEREVAN. – The problems on the border between Armenia and Azerabijan to a large extent are connected with Armenia, not the problem over Karabakh, Ambassador of Kazakhstan in Yerevan Timur Urazayev told Armenian News-NEWS.am.
Speaking about effectiveness of CSTO activities, given discontent over CSTO positon repeatedly expressed by the Armenian president, the Ambassador said: “Firstly, the CSTO charter clearly indicates  that the participating countries are providing each other with the necessary assistance to repel foreign aggression by a third state which is not a part of the organization. Part of the border in Tavush region is adjacent to those areas which are under control of Armenia. We initially took a clear and open position - and in Kazakhstan, and in Russia and other countries of the CSTO – assistance in case of external aggression from a third state without regard to the territorial problems is one thing, and quite another when it comes to Nagorno-Karabakh.”
Therefore, he continued, Kazakhstan displays a fair position. “The Nagorno-Karabakh problem is left aside of the problems that are solved in accordance with the Charter of the Collective Security Treaty Organization. We speak out for a peaceful settlement of the Karabakh issue, there is absolutely no military solution there,” he added.