Մյունխենում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Ռիչարդ Հոգլանդը հայտարարություն են տարածել։ Հանդիպումը արտգործնախարարների հետ կայացել է և առանձին, և երկուսի հետ միասին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ համանախագահները նախարարների հետ քննարկել են շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա, և պատերազմը ճանապարհ չէ։ Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել, ինչպես նաև իրենց հանրային ելույթներում հանրությանը նախապատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի։
Բացի այդ, համանախագահները նաև կողմերին կոչ են արել խստագույնս պահպանել 1994-95 թվականների հրադադարի ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագիրը, որը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հիմքն է:
Համանախագահները կողմերին հիշեցրել են 2011-ի մայիսին Դովիլում իրենց երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունը՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն նոր տառապանքներ ու ավերածություններ կբերի եւ կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Համանախագահները մտքեր են փոխանակել 2016-ին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ, ինչը նպատակ ունի կայունացնել իրավիճակը շփման գծում։
Համանախագահները նախարարների հետ հանդիպմանը ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է մեծ ճկունություն ցուցաբերել ու վերականգնել համընդգրկուն բանակցություները՝ հակամարտության երկարատեւ լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար։
Համանախագահները ընդունում են, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ադրբեջանցի զինծառայողի դին վերադարձնելու վերջին որոշումը օգտակար եւ մարդասիրական ժեստ էր:
Նախարարները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ խստորեն հետեւել իրենց միջազգային հումանիտար պարտավորություններին:
Համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ անդրադարձել են նաեւ Արցախում կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին: «Համանախագահները տեղյակ են, որ, այսպես կոչված, սահմանադրական հանրաքվեն նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղում անցկացնել 2017 թվականի փետրվարի 20-ին: Թեեւ համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունները սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկում են որպես հանրային կյանքի կազմակերպման ձեւ, նրանք ընդգծում են, որ ոչ մի երկիր, այդ թվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, չեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ, ինքնիշխան պետություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Ըստ այդմ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նշել են, որ չեն ընդունում հանրաքվեի արդյունքները՝ որպես ԼՂ իրավական կարգավիճակի վրա ազդող: Նրանք ընդգծել են, որ այդ արդյունքները չեն կարող կանխորոշել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացող բանակցությունների արդյունքը, որը կարող է բերել հակամարտության տեւական եւ խաղաղ կարգավորման:

The Co-Chairs of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group on Friday issued a statement with respect to the results of their talks in Munich, Germany, with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan.
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France and Richard Hoagland of the United States of America) met yesterday with the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian and the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov, separately and then jointly. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings.
“The Co-Chairs discussed with the Ministers the current situation along the Line of Contact and the Armenia–Azerbaijan border. The Co-Chairs reiterated that there is no alternative to a peaceful solution to the conflict and that war is not an option, and called upon the sides to exercise restraint on the terrain as well as in their public communications and to prepare their population for peace and not for war. The Co-Chairs also urged the Sides to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements that constitute the foundation of the cessation of hostilities. The Co-Chairs recalled the May 2011 joint statements of their Presidents in Deauville emphasizing that the use of force would only bring more suffering and devastation and would be condemned by the international community. The Co-Chairs shared their views with the Sides on the steps which should be taken toward implementing decisions from the 2016 Summits in Vienna and St. Petersburg aimed at stabilizing the situation in the conflict zone.
“The Co-Chairs stressed to the Ministers the need to demonstrate greater flexibility and to resume comprehensive negotiations on reaching a lasting settlement as soon as possible.
“The Co-Chairs recognized that the Armenian authorities’ recent decision to return the body of an Azerbaijani serviceman was a helpful humanitarian gesture. The two Ministers reiterated their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations including those of the Astrakhan Declaration of October 2010 issued by the Presidents of Armenia, Azerbaijan, and the Russian Federation.
“The Co-Chairs are aware that a so-called constitutional referendum is scheduled to take place in Nagorno-Karabakh on February 20, 2017. Although the Co-Chairs note that the de-facto Nagorno-Karabakh authorities view the use of such a procedure as an effort to organize the public life of their population, they underscore again that no countries, including Armenia and Azerbaijan, recognize “Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state. Accordingly, the Co-Chairs do not accept the results of the referendum on February 20 as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh. The Co-Chairs also stress that the results in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.