«Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանը այսուհետ կկոչվի «Ֆրանսիա-Արցախ»։Այս մասին ասվում է Բարեկամության շրջանի հայտարարության մեջ, հայտնում է «Արցախպրեսը»։
«30 երկրների 104 միջազգային դիտորդների նախնական զեկույցները ցույց են տալիս, որ քվարկությունն անցել է սովորական ռեժիմով ու իրավական պետության նորմերին համապատասխան։ Հիմա մենք սպասում ենք ԿԸՀ ու անկախ դիտորդների վերջնական զեկույցին»,- նշել է Բարեկամության շրջանի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը։
Նա կարեւոր ու խորհրդանշական է անվանել այն, որ երկիրը կրելու է իր պատմական անվանումը, ինչպես այն միշտ կոչել են բնիկները։ «Սա քայլ է, որը կհանգեցնի անկախության գործընթացի ավարտին», ամփոփել է Ֆրանսուա Ռոշբլաունը։
Հիշեցնենք, որ նոր սահմանադրության մեջ, ինչպես եւ հնում, պահպանվում է դրույթը «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» ու «Արցախ» անվանումների համազորության մասին։

Круг дружбы «Франция-Карабах» отныне будет именоваться «Франция-Арцах». Об этом говорится в заявлении Круга дружбы, сообщает «Арцахпресс».
«Предварительные доклады 104 международных наблюдателей из 30 стран показывают, что голосование проходило в обычном режиме и в соответствии с нормами правового государства. В настоящее время мы ожидаем окончательного доклада Центральной избирательной комиссии и независимых наблюдателей», – отметил председатель Круга дружбы Франсуа Рошблуан.
Он назвал  важным и символическим то, что страна будет носить свое историческое название, как ее всегда называли коренные жители. «Это шаг, который приведет к завершению процесс независимости», – резюмировал Франсуа Рошблуан.
Напомним, что в новой конституции, как и в прежней, сохраняется положение о равнозначности названий «Нагорно-Карабахская Республика» и «Арцах».