Առանց փոխզիջումների Արցախի հարցն անհնար է լուծել, փոխզիջումներ պետք են, բայց դրանց մասին պետք է խոսել այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը պատրաստ լինի գնալ փոխզիջումների: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 29-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուրադ Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, որ նախօրեին ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ իշխանությունները պատրաստ են լուծել Արցախի խնդիրը Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, ինչը ենթադրում է տարածքների վերադարձ, եւ ինքը սատարում է այդ հարցում իշխանություններին, Շարմազանովն արձագանքեց. «Իշխանության կարծիքը Արցախի հարցի վերաբերյալ շատ պարզ է, որը չի փոխվել. Նախ, Արցախի վերջնական կարգավիճակը բացառապես Արցախի ժողովրդի որոշելիքն է: Մենք սատարելու ենք այս գործում Արցախի քաղաքացիներին եւ հետքայլ այս կետով անհնար է: Երկրորդ, մենք սատարել եւ սատարելու ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղության հասնելու ջանքերին՝ երեք սկզբունքների հիման վրա լուծելու այս խնդիրը: Երրորդ, մենք ամրացնելու ենք մեր առաջնագիծը, հզորացնելու ենք անվտանգությունը, միաժամանակ քայլեր ենք ձեռնարկելու, որ Արցախը վերադառնա բանակցային սեղան: Առանց Արցախի մասնակցության անհնար է խնդրի լուծումը»:
Անդրադառնալով Մադրիդյան սկզբունքներին, ՀՀԿ մամուլի խոսնակը նշեց, որ այդ սկզբունքները շրջանառության մեջ են մտել 2007-ին, իսկ 2011-ին մի փոքր մոդիֆիկացվելով, դարձել Կազանյան փաստաթուղթ. «Հայկական կողմը պատրաստ էր ստորագրելու, դա մերժեց Ադրբեջանը: Իսկ մերժում է այն ուժը, որին ձեռնտու չէ այդ փաստաթուղթը: Մադրիդյան կամ կազանյան փաստաթղթերը մեր երազանքի փաստաթղթերը չեն, բայց դրանք հիմք են հասնելու մեր նպատակներին: Մեր նպատակն է հասնել 1988 թվականի արդար դատի իրականացմանը: Իսկ 1988-ին հիշում ենք, թե ինչ էին ցանկանում մեր հայրերը Երեւանում եւ Ստեփանակերտում: Բնականաբար փոխզիջումներ պետք են, բայց դրանց մասին պետք է խոսենք այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը պատրաստ լինի գնալ փոխզիջումների»:
Շարմազանովը նկատեց, որ Արցախի հարցում ՀՀ առաջին նախագահի կարծիքը չի փոխվել. «Ինձ համար զարմանալի է այն մարդկանց կարծիքը, որոնք 2008-ին ծափահարում էին Տեր-Պետրոսյանին, այսօր քննադատում են»:

Карабахский вопрос невозможно решить без взаимных уступок, они нужны, но о них можно будет говорить тогда, когда Азербайджан будет готов пойти на компромиссы. Об этом заявил на встрече с журналистами 29 марта пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
В ответ на замечание о том, что накануне первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил о готовности властей решить карабахский вопрос на основании Мадридских принципов, предполагающих возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха, и он поддерживает в этом вопросе власти, Шармазанов отметил: «Мнение власти относительно карабахского вопроса очень понятное, и оно не изменилось. Во-первых, окончательный статус Карабаха должен определить исключительно его народ. Мы будем помогать гражданам Карабаха в этом деле, и шаг назад по этому пункту просто невозможен. Во-вторых, мы содействовали и будем содействовать усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ по достижению мира: решение этой проблемы на основе трех принципов. В-третьих, мы укрепим нашу передовую, усилим безопасность, одновременно предпримем шаги для того, чтобы Карабах вернулся за стол переговоров. Без участия Карабаха решение этого вопроса просто невозможно».
Говоря о Мадридских принципах, пресс-секретарь РПА подчеркнул, что они в обороте с 2007 года, а в 2011-ом были несколько модифицированы и стали Казанским документом. «Армянская сторона готова была подписать, но Азербайджан отказался. Мадридский и Казанский документы не являются документами нашей мечты, но они – основа для достижения наших целей. Естественно, взаимные уступки нужны, но о них можно говорить тогда, когда Азербайджан готов будет пойти на компромиссы», - сказал Эдуард Шармазанов.
Он также заметил, что мнение первого президента Армении по карабахскому вопросу не изменилось. «Меня удивляет позиция тех людей, которые в 2008 году аплодировали Левону Тер-Петросяну, а сегодня осуждают его», - заключил пресс-секретарь правящей партии Армении.