Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հարցազրույցը NEWS.am. լրատվական- վերլուծական գործակալությանը
Ապրիլի 2-ին լրանում է մեկ տարին շփման գծում ողբերգական իրաադարձություններից հետո։ Ի՞նչ եզրակացություններ է արել արցախյան կողմը այդ իրադարձություններից հետո։
Պաշտոնական Ստեփանակերտը, բնականաբար, իրականացրել է ապրիլյան պատերազմի համալիր վերլուծություն, դիտարկելով դրա տարբեր ասպեկտները, այդ թվում ռազմական, քաղաքական, տնտեսական, տեղեկատվական, հոգեբանական ու հումանիտար հարթությունների վրա։ Արվել են համապատասխան եզրակացություններ, իրականացվում է մեծ աշխատանք մեր երկրի զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, ռազմավարական նպատակների ու հակառակորդի ագրեսիվ քաղաքականությանը տարբեր ուղղություններով հակազդելու համար բանակի առաջադրանքների ճշգրտման ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմը հրաժարվում է կատարել միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմների ներդրման հարցով պայմանավորվածությունները։ Ձեր կարծիքով ինչի՞ մասին է դա վկայում։
Դա շատ բանի մասին է վկայում։ Առաջին հերթին պաշտոնական Բաքվի նման ապակառուցողական քաղաքականությունը ցույց է տալիս, որ հենց ադրբեջանական կողմն է հրադադարի ռեժիմի խախտման, սահմանի տարբեր հատվածներում ահաբեկչական քայքայիչ բնույթի տարբեր գործողությունների նախաձեռնողը։ Երկրորդ, դա վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման իր ագրեսիվ ծրագրերից։ Երրորդ, Բաքուն իր այս քաղաքականությամբ անհարգալից վերաբերմունք է դրսեւորում իր ստանձնած պարտավորությունների, միջազգային իրավունքի նկատմամբ ու ու ձախողում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջնորդական ջանքերը։
Հնարավո՞ր է արդյոք նշված մեխանիզմների միակողմանի ներդրում:
Վերոնշյալ միջոցառումների իրականացումը միակողմանի կարգով տեխնիկապես հնարավոր է։ Բայց այդ դեպքում արդյունքը զրոյական կլինի, քանի որ բոլոր կողմերը պետք է շահագրգռված լինեն այդ մեխանիզմների, որպես հրադադարի ռեժիմի խախտումների կանխման միջոցառումների ներդրման հարցում ու այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրեն։ Այդ գործընթացին կողմերից մեկի չմասնակցելն այդ ամբողջ աշխատանքը զրոյի կհավասարացնի։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս հայտնել են բանակցային գործընթացին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության անհրաժեշտության մասին։ Հաշվի առնելով, որ ապրիլյան իրադաձություններից հետո բանակցային գործընթացը փակուղում է, արդյոք չի՞ եկել Արցախի մասնակցության ժամանակը։
Մենք բազմիցս հայտնել ենք, որ առանց բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման՝ դրա բոլոր փուլերին պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցությամբ, ղարաբաղա-ադրբեջանական համակարտության համընդգրկուն կարգավորում ապահովելը պարզապես անհնար է։ Միջնորդները արդեն լավ հասկանում են դա, առավել եւս, որ դա է ցույց տալիս նաեւ հակամարտության կարգավորման գործընթացը։ Բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման հարցը ընդամենը ժամանակի հարց է, վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա։
Ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվից հնչող մշտական սպառնալիքները:
Ինչպես արդեն նշեցի, պաշտոնական Բաքուն վարում է ապակառուցողական, ագրեսիվ ու հակահայկական քաղաքականություն։ Այդ քաղաքականությունը կրում է ոչ միայն տեղեկատվական-քարոզչական բնույթ, այլեւ ամեն օր դրսեւորվում է հրադադարի ռեժիմի տարբեր խախտումների, չդադարող սադրանքների ու դիվերսիոն ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու փորձերի ձեւով։ Մենք բնականաբար հաշվի ենք առնում այդ ամենը ու համապատասխան քայլեր ձեռնարկում՝ տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելու ու սահմանների ամբողջ երկանքով ռազմավարական նախաձեռնությունը ԼՂՀ ՊԲ-ի ձեռքում պահելու ուղղությամբ։
Հնարավո՞ր է արդյոք ապագայում երկու ժողովուրդների միջեւ խաղաղ հարաբերությունների վերականգնումը:
Ի տարբերություն պաշտոնական Բաքվի քաղաքականության, որի հիմքում հայատյաց ու նացիստական գաղափարներ են, մենք ատելություն չենք տածում ադրբեջանցի ժողովրդի նկատմամբ ու չենք մարտնչում նրա դեմ։ Ադրբեջանցի ժողովուրդը դարձել է իր սեփական իշխանությունների մարդատյաց քաղաքականության պատանդը։ Մեր ժողովուրդների միջեւ խաղաղությունը հնարավոր է, բայց այն պետք է հիմնված լինի հավասարության, բարիդրացիության ու փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա։

Интервью президента Республики Арцах Бако Саакяна информационно-аналитическому агентству Новости Армении - NEWS.am.
2 апреля исполняется год с момента трагических событий на линии соприкосновения. Какие выводы сделала арцахская сторона из этих событий?
Официальный Степанакерт, естественно, осуществил комплексный анализ апрельской войны, рассматривая различные ее аспекты, в том числе в военной, политической, экономической, информационной, психологической и гуманитарной плоскостях. Были сделаны соответствующие выводы, проводится большая работа по повышению обороноспособности вооруженных сил нашей страны, корректировке стратегических целей и задач армии по противодействию агрессивной политике противника в различных направлениях.
Азербайджанская сторона отказывается выполнять договоренности по вопросу внедрения механизмов расследования инцидентов. На Ваш взгляд, о чем это говорит?
Это говорит о многом. В первую очередь, такая деструктивная политика официального Баку наглядно демонстрирует то, что именно азербайджанская сторона является инициатором нарушения режима прекращения огня, различных действий террористическо-подрывного характера на разных участках границы. Во-вторых, это свидетельствует о том, что Азербайджан не отказался от своих агрессивных планов по дестабилизации ситуации в регионе. В третьих, политика Баку является проявлением неуважения к взятым на себя обязательствам, международному праву и торпедированием посреднических усилий по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Возможно ли одностороннее размещение указанных механизмов?
Имплементация вышеуказанных мер в одностороннем порядке технически возможна. Но в этом случае эффект будет нулевым, потому что все стороны должны быть заинтересованы во внедрении этих механизмов, как меры по недопущению нарушения режима прекращения огня, и прилагать усилия в этом направлении. Неучастие одной из сторон в этом процессе сводит на нет всю эту работу.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно заявляли о необходимости участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе. Учитывая, что после апрельских событий переговорный процесс в тупике, не настало ли время участия Арцаха?
Мы неоднократно заявляли, что без восстановления полноценного формата переговоров с участием официального Степанакерта на всех его стадиях достичь всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта попросту невозможно. Посредники также хорошо это понимают, тем более, что это показывает и сам процесс урегулирования конфликта. Вопрос восстановления полноценного формата переговоров – лишь вопрос времени, и рано или поздно это произойдет.
Как Вы расцениваете перманентные угрозы из Баку?
Как я уже отмечал, официальный Баку проводит деструктивную, агрессивную и антиармянскую политику. Эта политика носит не только информационно-пропагандистский характер, но и проявляется каждый день в виде различных нарушений режима прекращения огня, непрекращающимися провокациями и попытками осуществить диверсионно-террористические действия. Мы, естественно, учитываем все это и предпринимаем соответствующие шаги по поддержанию мира и стабильности в регионе и сохранению стратегической инициативы в руках Армии обороны НКР по всему периметру границ.
Возможно ли в будущем возвращение к мирным отношениям между двумя народами?
В отличие от политики официального Баку, основанной на армяноненавистничестве и нацистских идеях, мы не питаем ненависти к азербайджанскому народу и не воюем против него. Азербайджанский народ сам стал заложником человеконенавистнической политики собственных властей. Мир между нашими народами возможен, но он должен быть основан на принципах равенства, добрососедства и взаимного уважения.