Հայաստանի նոր գումարման Ազգային ժողովում իրական ընդդիմություն կլինի միայն «Ելք» դաշինքը։ Այս մասին ապրիլի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ «Ելք» դաշինքն ապագա խորհրդարանում բավականին արդյունավետ կգործի։ «Ծառուկյան» դաշինքը կխաղա, այսպես կոչված, կառուցողական ընդդիմության դերը, «քանի որ ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, թե ինչպես եւ ում հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը քաղաքականություն», - ընդգծել է Մինասյանը։ Համաձայն քաղաքագետի՝ Հայաստանում կլինի նաեւ ոչ խորհրդարանական ընդդիմություն՝ ի դեմս մյուս ուժերի, քաղաքական ակտիվիստների եւ լրագրողների մի մասի։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2–ին Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններ տեղի ունեցան։ Նախնական տվյալներով՝ ընտրություններում հաղթել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը՝ ձայների 49,12 տոկոսով։ Նրան է հետեւում «Ծառուկյան» դաշինքը՝ ձայների 27,32 տոկոսով։ «Ելք» դաշինքը հավաքել է ձայների 7,77 տոկոսը, իսկ ՀՅԴ-ն՝ 6,57 տոկոսը։

Реальной оппозиционной силой в Национальном Собрании Армении нового созыва будет только блок «Выход». Об этом на встрече с журналистами 4 апреля заявил заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По его словам, блок «Выход» будет действовать в будущем парламенте довольно эффективно. «Блок «Царукян» же будет играть роль так называемой конструктивной оппозиции, поскольку ни для кого не секрет, как и после встречи с кем произошло возвращение Гагика Царукяна в политику», - подчеркнул Минасян. В Армении, согласно политологу, будет также непарламентская оппозиция в лице остальных сил, гражданских активистов и части журналистов.
Напомним, что в Армении 2 апреля состоялись выборы в Национальное Собрание. По предварительным данным, на выборах с большим отрывом победила правящая Республиканская партия Армении – 49,12%. За ней следуют блок «Царукян» – 27,32%, блок «Выход» –7,77%  и АРФ Дашнакцутюн  –  6,57%.