Հայաստանի նոր գումարման Ազգային ժողովում իրական ընդդիմություն կլինի միայն «Ելք» դաշինքը։ Այս մասին ապրիլի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ «Ելք» դաշինքն ապագա խորհրդարանում բավականին արդյունավետ կգործի։ «Ծառուկյան» դաշինքը կխաղա, այսպես կոչված, կառուցողական ընդդիմության դերը, «քանի որ ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, թե ինչպես եւ ում հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձը քաղաքականություն», - ընդգծել է Մինասյանը։ Համաձայն քաղաքագետի՝ Հայաստանում կլինի նաեւ ոչ խորհրդարանական ընդդիմություն՝ ի դեմս մյուս ուժերի, քաղաքական ակտիվիստների եւ լրագրողների մի մասի։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2–ին Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններ տեղի ունեցան։ Նախնական տվյալներով՝ ընտրություններում հաղթել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը՝ ձայների 49,12 տոկոսով։ Նրան է հետեւում «Ծառուկյան» դաշինքը՝ ձայների 27,32 տոկոսով։ «Ելք» դաշինքը հավաքել է ձայների 7,77 տոկոսը, իսկ ՀՅԴ-ն՝ 6,57 տոկոսը։

YEREVAN. –Yelk (Way Out) Bloc will be the only real opposition force in Armenia's new parliament , Caucasus Institute Deputy Director, political scientist Sergey Minasyan told reporters on Tuesday.
According to him, the Yelk Bloc will operate in the future parliament rather effectively. The Tsarukyan Bloc will play the role of the so-called constructive opposition, “as it is not a secret for anyone, meeting with whom prompted Gagik Tsarukyan’s come back to politics," Minasyan stressed.
In Armenia, according to the political scientist, there will be also non-parliamentary opposition in the person of other forces, civil society activists and some journalists.
The winners of the Sunday’s parliamentary elections are the Yelk [Way Out] Bloc – 7.77%, the Tsaurkyan Bloc – 27.32%, the Republican Party of Armenia (RPA) – 49.12% and Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party – 6.57%.