Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեից  եւ նոր փոփոխություններն ընդունելուց հետո գերմանական գլխավոր քաղաքական կուսակցությունների  ղեկավարները կոչ են արել չեղարկել Անկարայի՝ Եվրամիություն մուտք գործելու վերաբերյալ բանակցությունները։ Քրիստոնեասոցիալական միության նախագահի տեղակալ Մանֆրեդ Վեբերը հայտարարել է, որ Եվրամիությունում Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությունը «այլեւս չի կարող բանակցությունների նպատակ լինել», հաղորդում է «Գերմանական ալիք»-ը։
Վեբերը Թուրքիայի՝ ԵՄ մուտք գործելու հեռանկարները բնութագրել է որպես «ինքնախաբեություն»։ Նրա կարծիքով՝ երկրի անդամակցությունը Եվրամիությանը պետք է հանվի օրակարգից։ Նախատեսվում է, որ ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները մայիսի սկզբին կայանալիք գագանթաժողովին կհայտարարեն Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերանայելու մասին։ Գերմանիայի կառավարությունը դեռ զերծ է մնում հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ մեկնաբանությունից։ Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելը զգուշավորության կոչ է արել։ Նրա խոսքով՝ պետք է «սառը գլխով մնալ» ու «խելամիտ վարք» դրսեւորել։
Քրիստոնեադեմոկրատական միության նախագահի տեղակալ Յուլիա Կլյոնկերը Huffington Post-ում հրապարակված իր հոդվածում ասել է, որ Թուրքիայի համար ԵՄ դուռը «վերջնականապես փակվեց»։ Նրա կարծիքով՝ ԵՄ մտնելու համար Թուրքիային ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցությունը պետք է դադարեցնել։
Բացի այդ, ձախակողմյան «կանաչ» կուսակցության առաջնորդներ Սարա Վահենքնեհթը եւ Ջեմ Օզդեմիրը պահանջել են վերանայել Թուրքիայի հետ ռազմական համագործակցությունը։ Նրանց կարծիքով՝ Ինջիրլիքի ռազմաբազայում գտնվող 260 գերմանացի զինծառայողները պետք է հետ կանչվեն, իսկ Թուրքիա զենքի մատակարարումները՝ դադարեցվեն։
Նախնական տվյալներով՝ երկրի նախագահի լիազորություններն ընդլայնող սահմանադրական փոփոխությունները ապրիլի 16-ի հանրաքվեի ընթացքում հավանության են արժանացրել ընտրողների 51 տոկոսը։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արդեն հայտարարել է, որ ծրագրում է երկրում վերականգնել մահապատիժը։

После принятия на референдуме в Турции изменений в конституцию, руководители ведущих немецких политических партий потребовали отмены переговоров по вступлению Анкары в Евросоюз. Заместитель председателя Христианско-социального союза Манфред Вебер заявил, что полноправное членство Турции в Евросоюзе «более не может быть целью» переговоров, передает «Немецкая волна»
Вебер охарактеризовал перспективы вступления Турции в ЕС как «самообман». По его мнению, членство страны в Евросоюзе должно быть снято с повестки дня. Ожидается, что главы стран, входящих в ЕС, на ближайшем саммите, который пройдет в начале мая, объявят о пересмотре отношений с Турцией. Правительство ФРГ пока воздержалось от комментариев результатов прошедшего референдума. Глава МИД Германии Зигмар Габриэль призвал к осмотрительности. По его словам, следует «сохранять холодную голову» и «вести себя благоразумно».
Заместитель председателя Христианско-демократического союза Юлия Клёкнер в статье, опубликованной в издании Huffington Post, заявила, что дверь в ЕС для Турции «окончательно закрыта». По ее мнению, финансовая поддержка, оказываемая Турции для вхождения в ЕС, должна быть прекращена. Ранее, в связи с возможным вступлением в Евросоюз, Турция получила от Брюсселя 4,8 миллиарда евро, а согласно плану до 2020 года должна была получить еще 4,45 миллиарда, отмечает агентство dpa.
Помимо этого, лидеры Левой партии и «зеленых» Сара Вагенкнехт  и Джем Оздемир  потребовали также пересмотреть и военное сотрудничество с Турцией. По мнению политиков, все 260 немецких солдат, находящихся на военной базе в Инджирлике, должны быть отозваны, а все поставки оружия Турции - прекращены.
Вместо «пакта Меркель-Эрдоган», считает Вагенкнехт, нужно создать союз между ФРГ и демократическими силами Турции. «От правительства Германии требуется четко дать понять, на чьей стороне оно находится: на стороне демократии или на стороне диктатуры Эрдогана», - полагает глава «левых» в бундестаге.
По предварительным данным, изменения в турецкую конституцию, существенно расширяющие полномочия президента страны, на референдуме 16 апреля одобрили чуть более 51 процента проголосовавших. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган уже заявил, что планирует восстановить в стране смертную казнь.