«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն Իրաքի ռազմաբազաներից մեկի տարածքում տեղակայված ԱՄՆ-ի եւ Ավստրալիայի ռազմական հրահանգիչների դեմ իպրիտ (մանանեխի գազ) են կիրառել: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով CBS-ը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ դեպքը տեղի է ունեցել կիրակի: Բուժօգնության կարիք է ունեցել 25 իրաքցի, իսկ հրահանգիչներից ոչ մեկը չի տուժել: Միջադեպի հետաքննություն է սկսվել:
Սա վերջին մի քանի օրվա ընթացքում ԻՊ-ի կողմից քիմիական հարձակման երկրորդ դեպքն է: Մինչ այդ իրաքցի սպան հաղորդել էր, որ զինյալները քլորով արկեր են արձակել Մոսուլի արեւմտյան հատվածի ուղղությամբ:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» применили иприт против военных инструкторов США и Австралии, находящихся на территории одной из воинских частей Ирака, сообщает ТАСС  со ссылкой на телеканал CBS.
По его данным, инцидент произошел в воскресенье. Медицинская помощь потребовалось 25 иракцам, при этом ни один из инструкторов не пострадал. Телеканал также сообщил о начале расследования инцидента.
Это уже вторая химическая атака ИГ за последние несколько дней. За день до этого иракский офицер рассказал, что боевики направили снаряд с хлором в западную часть Мосула.