Ամերիկահայ գործարար, 100 LIVES նախագծի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը հայ ժողովրդին հորդորում է չբավարարվել Հայոց ցեղասպանության վերապրումով, այլ ամեն ինչ անել, որ բոլոր ազգերը մեզանից օրինակ վերցնեն: Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելած Նուբար Աֆեյանը նշեց, որ հայ ժողովուրդը կամք եւ հնարավորություն ունի օրինակ դառնալու եւ օգնելու այլ ազգերին, որոնք դրա կարիքն ունեն:
«Պետք է աշխատենք օրինակ դառնալ մյուս ազգերի համար եւ զորանալ՝ ուրիշներին օգնելու համար: Հայ ժողովուրդն այդ հնարավորությունն ունի, միայն մնում է կամք ունենալ՝ այդ ամենին հասնելու համար»,- ասաց նա:
Նուբար Աֆյանը նաեւ անդրադարձավ Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններին՝ նշեց, որ երկրի իշխանություններն ու ժողովուրդը պետք է ժամանակի ընթացքում զարգանան եւ միջազգային մակարդակի երկիր դառնան. «Մենք այս ճանապարհին ենք, բոլորս անհամբեր ենք, որպեսզի շուտով ամեն ինչ լավանա, եւ մենք դառնանք եվրոպական երկիր»,- ասաց նա:
Հարցին, արդյոք Հայաստանի իշխանությունները երկրում կոռուպցիայի վերացման ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկում, Նուբար Աֆեյանը պատասխանեց, որ, իր կարծիքով, այդ ուղղությամբ որոշ քայլեր արվում են: «Մանավանդ վերջերս տեսնում ենք, որ այդ ուղղությամբ քայլեր արվում են: Ես ապրում եմ ԱՄՆ-ում, եւ այնտեղ եւս վատ երեւույթներ կան, որոնք վերածվում են կոռուպցիայի: Աշխարհի բոլոր երկրներում էլ նման բաներ կան»,- ասաց Աֆյանն ու շարունակեց. «Մենք պետք է մեզ հարց տանք, թե ինչ կուզեին Ցեղասպանության նահատակներ, որ մենք դառնանք որպես ազգ եւ այդ քայլերով շարունակենք»:

Не надо удовлетворяться  переживаниями  по поводу Геноцида армян. Нужно сделать так, чтобы все нации брали с нас пример. Об этом в беседе с журналистами у мемориального комплекса жертв Геноцида армян  «Цицернакаберд» заявил 24 апреля американский предприниматель армянского происхождения,  соучредитель проекта «100Lives» Нубар Афеян.
По его словам, армянский народ может стать примером и помочь другим народам. «Мы должны работать над тем, чтобы стать примером для других наций, и стать сильными, чтобы помочь другим. Армянский народ имеет эту возможность, дело только за волей, и всего этого можно достичь», - уверен Афеян.
Он также затронул тему внутриполитических событий в Армении. Американский предприниматель подчеркнул, что с течением времени Армения должна развиться и стать государством, соответствующим   международным стандартам. «Мы на этом пути, всем не терпится, хочется, чтобы все  поскорее наладилось, и мы бы стали европейской страной», - сказал Нубар Афеян.
На вопрос, предпринимают ли на самом деле власти Армении шаги в направлении ликвидации коррупции, соучредитель проекта «100Lives» отметил, что определенные шаги наблюдаются. «В этом направлении предпринимаются шаги, особенно в последнее время. Я сам живу в США, и там наблюдаются плохие явления, которые превращаются в коррупцию. Подобное есть во всех странах мира», - отметил предприниматель.