Մայիսի 11-ին՝ կառավարությունը հավանություն տվեց իրազեկիչների (whistleblower) պաշտպանության մասին օրինագծին:
«Իրազեկման համակարգի մասին» օրինագծում եւ կից օրինագծերի փաթեթում  նշված է Արեւմուտքում ընդունված իրազեկիչի սահմանումը՝ քաղաքացին, որը հանուն հասարակական բարօրության հաղորդում է կոռուպցիայի կամ  հասարակական շահերին հասցված այլ վնասի մասին: Առաջարկվում է, ոչ միայն պահպանել իրազեկիչի անունը չհրապարակելը, այլեւ ստեղծել էլեկտրոնային հարթակ, որտեղ նրանք կարող են անանուն հայտարարություններ տեղադրել: Ավելին՝ քրեական հետապնդման ենթակա կլինեն իրազեկիչների վրա հարձակումները, նաեւ նրանց անձնական տվյալների ապօրինի հրապարակումը՝ նրանց կյանքը պահպանելու նպատակով:
Օրենսդրության մեջ բարեփոխումներն առաջարկվում են ի կատարումն ՄԱԿ-ի ընդդեմ կոռուպցիայի կոնվենցիայի եւ Տնտեսական համագործակցության ու զարգացման կազմակերպության  փաստաթղթերի:

Правительство Армении на заседании 11 мая одобрило законопроект о защите свистунов (whistleblower, дующий в свисток).
В проекте закона «О системе оповещения» и пакете сопутствующих законопроектов даётся принятое на Западе определение осведомителя: гражданин, который в интересах общественного блага сообщает о коррупции или другом ущербе общественным интересам. Предлагается не только защищать анонимность осведомителей, но и создать электронную платформу, где они смогут размещать анонимные объявления. Более того, уголовному наказанию будут подлежать нападения на осведомителей, а также незаконная публикация личных данных последних, с целью их выжать.
Реформы в законодательстве предлагаются во исполнение конвенции ООН против коррупции и документов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР, OECD).