Ադբեջանական լրատվամիջոցներում հայտնված «փորձագիտական» կարծիքը, որի նպատակն է «բացատրել» մայիսի 15-ի միջադեպը, ծիծաղելի է ու անհեթեթ։ Այս մասին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով միջադեպի «պատճառները»-ի մասին գրառումները։
«Առաջինը, դա մեր մեթոդը չէ։ Երկրորդ, եթե հայկական կողմը իր առջեւ նման նպատակ դնի, ադրբեջանական կողմը չի կարողանա խանգարել եւ մեր առջեւ դրված խնդիրները լուծելու համար 1000 ու1 մեթոդ ու ձեւ գոյություն ունի։ Իրականում Ադրբեջանի զինված ուժերը ագրեսիա են իրականացրել՝ որպես թիրախ ընտրելով պաշտպանական օբյեկտ, իսկ այժմ փորձում են անեհթեթ հայտարարությունների միջոցով «մեկնաբանել» իրենց գործողությունները», - նշել է Արկադի Գրիգորյանը։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գնդակոծել են Արցախի Հանրապետության տարածքն ու մասնակի ռազմական օբյեկտ վնասել։ Արցախյան կողմից կորուստներ չկան։

Приведенное азербайджанскими СМИ «экспертное» мнение, призванное «объяснить» инцидент 15 мая смешон и несерьезен. Об этом заявил военный эксперт Аркадий Григорян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am публикации о «причине» инцидента.
«Во-первых, это не наш метод. Во-вторых, если армянская сторона поставит себе целью нечто подобное, азербайджанская не сможет помешать, и для достижения поставленной задачи есть 1000 и 1 метод и форма. В действительности ВС Азербайджана совершили акт агрессии, выбрав мишенью оборонительный объект, а теперь пытаются с помощью нелепых заявлений «объяснить» свои действия», - отметил Аркадий Григорян.
Ранее сообщалось, что 15 мая ВС АР обстреляли территорию НКР и частично повредили военный объект. С карабахской стороны потерь нет.