Մոսկվան Ուկրաինայի հետ վիզայի հարցերում ելակետ կընդունի փոխադարձության սկզբունքը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վիզաներ մտցնելը կամ չեղյալ համարելը, որպես կանոն, իրականացվում է փոխադարձության հիմքով: Մեկ անգամ եւս կրկնում եմ՝ այս հարցում ոչ որոշում կա, ոչ ինչ-որ հստակ տեսլական, այդ պատճառով այս մասին խոսելը ճիշտ չէր լինի»,- ասել է նա:
Պեսկովի կարծիքով՝ Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմի Կիեւի տեսլականը առաջին հերթին Ուկրաինայի քաղաքացիներին կհարվածի: «Սա կրկին «տատիկին հակառակ ականջներս կցրտահարեմ» շարքից է: Ոչինչ ավելին: Դուք գիտեք, թե նման քայլն ինչպես կհարվածի իրենց ուկրաինացիների շահերին: Հավանաբար դժվար կլինի բացասական արդյունքը գերագնահատել իրենց Ուկրաինայի բնակիչների համար»,- ընդգծել է մամուլի քարտուղարը:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են հրապարակվել այն մասին, որ Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հաջորդ շաբաթ կարող է քվեարկության դնել Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմ մտցնելու հարցը:

Moscow will stem from the principle of reciprocity in visa matters with Ukraine, Spokesman for Russian President Dmitry Peskov told RIA Novosti.
“The visa introduction or waiver is, as a rule, carried out based on the principle of reciprocity. I reiterate, there is neither a decision nor a precise vision here, therefore it would be wrong to speak about it,” he said.
According to Peskov, the introduction of visa regime with Russia by Kiev will first and foremost negatively impact Ukrainian nationals.
“This is again from the I-will-freeze-my-ears-in-granny’s-spite series. Nothing more. You know to which extent this step may impact the benefits of Ukrainians themselves. It will be hard to overestimate the negative impact on the Ukrainian citizens,” the spokesman stressed.
Earlier, information was circulated in media on that the Verkhovna Rada (Ukrainian parliament) may vote for the introduction of visa regime with Russia next week.