Մայիսի 23-ին Բրյուսելում կայացավ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստը:
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էր արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը, իսկ Եվրոպական միության պատվիրակությունը՝ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարարի տեղակալ Մակար Ղամբարյանը:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին Համագործակցության խորհրդի նախորդ նիստից հետո արձանագրված ձեռքբերումներին:
Հանգամանալից քննարկում ծավալվեց Հայաստան-Եվրոպական միություն օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսություն, առեւտրի եւ ոլորտային համագործակցություն, մարդու իրավունքներ, շարժունակություն, բարեփոխումների գործընթաց: Խորհրդի նիստին մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության 2017-2020թթ. առաջնահերթությունների շուրջ։
Անդրադարձ կատարվեց նախորդ տարվա ընթացքում բարձր մակարդակի փոխայցերին, Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ արդյունավետ բանակցություններին, ԵՄ տարբեր ծրագրերում Հայաստանի մասնակցությանը:
Ընդգծելով ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի կողմից Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին հայտարարությունը եւ մարտին Երեւանում դրա նախաստորագրումը՝ հույս հայտնվեց, որ Համաձայնագիրը հնարավոր կլինի ստորագրել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովի ընթացքում:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ Արեւելյան գործընկերության նպատակներին եւ իր նպաստը բերել այդ բազմակողմ ձեւաչափում իրականացվող համատեղ ջանքերին:
Անդրադարձ կատարվեց վերջին երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումներին, այդ թվում COSME եւ Հորիզոն 2020 ծրագրերին միանալը, ինչպես նաեւ Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրի եւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ մեկնարկած բանակցություններին:
Ընդգծվեց Հայաստանի եւ Եվրոպական միության ակտիվ համագործակցությունը մուտքի արտոնագրերի դյուրացման գործընթացի եւ հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ: Էդվարդ Նալբանդյանն այս համատեքստում նշեց, որ Հայաստանն ակնկալում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, ինչպես դա ավելի վաղ նախանշվել էր Ռիգայում:
Նախարարի պաշտոնակատար Նալբանդյանն անդրադարձավ նաեւ 2017թ. ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ դրանց աննախադեպ մեծ թվով միջազգային դիտորդներ էին հետեւում, ովքեր հայտարարեցին, որ ընտրությունները եղել են լավ կազմակերպված, հիմնարար ազատությունները պաշտպանվել են, եւ արդյունքներն արտահայտել են բնակչության կամքը: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ ընտրական գործընթացի թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Կողմերը քննարկեցին միջազգային եւ տարածաշրջանային հրատապ հարցեր, այդ թվում անդրադարձ կատարելով Իրանին, Թուրքիային, Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող զարգացումներին։
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտեց, որ Հայաստանն ակնկալում է շարունակել արդյունավետ համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ:

YEREVAN. – Armenia expects to sign Comprehensive and Enhanced partnership agreement with EU at Brussels summit, Acting Foreign Minister Edward Nalbandian said in his speech summing  up the 17th session of the Armenia-EU Cooperation Council.
The full text of the speech is as follows:
“During the 17th session of the Armenia-EU Cooperation Council we have summarized the developments and achievements since our last meeting in this framework, which was held almost one and half year ago.
We had extensive discussions on the wide range of issues of Armenia – European Union agenda such as: political dialogue, trade and sectoral cooperation, human rights, mobility, reform process, many other important topics.
2016 was a special year for the Armenia-EU cooperation. We had an active and constructive dialogue, high-level visits and meetings, productive negotiations on the Comprehensive and Enhanced partnership agreement, Armenia’s participation in different EU programs.
In February, here in Brussels, President Sargsyan and President Tusk announced the completion of negotiations on the new legal framework of our partnership, and on March 21st Armenia and the EU have initialed the new agreement in Yerevan. We expect to sign the agreement at the Brussels summit.
Armenia remains committed to the goals of the Eastern Partnership and continues to make its own contribution to the joint efforts in this multilateral framework. The Riga Summit Declaration has been the main guideline for our interaction and cooperation. It was complemented by the ENP Review and most notably, by highlighting the principles of differentiation and shared ownership.
Over the past two years Armenia has registered a significant progress in implementing Riga commitments. Armenia joined the COSME and HORIZON 2020 programmes.
Since the last Council meeting we have also launched the negotiations on the “Creative Europe” and the Common Aviation Area Agreement aiming to finalize these processes by the upcoming Summit.
Ensuring mobility and people-to-people contacts is essential for enhancing the connections between our societies. This was one of the core principles set into the foundations of the Eastern Partnership. Armenia and the EU for the past three years have been actively implementing the Visa Facilitation and Readmission Agreements and we expect to start the visa liberalization dialogue as it has been targeted in Riga.
On the April 2nd the parliamentary elections were held in Armenia. They were marked by unprecedented high number of international observers, who stated that the elections were well administered, fundamental freedoms were respected, and the results reflected the will of the population.
I would like to use this opportunity to thank the European Union for significant financial and technical assistance in support of organising free and transparent voting process.
Together with our EU colleagues, we have touched upon a number of important regional and international issues, notably Middle East, Turkey, Iran.
And of course I have briefed the EU side on the efforts exerted by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries towards exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
Large-scale military offensive of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh in April 2016 was the most dangerous escalation of the conflict since 1994 when ceasefire agreement was signed between Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia. The Azerbaijani aggression was accompanied by gross violations of the international humanitarian law in an apparent attempt to terrorize the people of Nagorno-Karabakh.
Two Summits were convened after the April aggression of Azerbaijan, where agreements were reached aimed at creating appropriate conditions for advancement of the peace process. Baku refuses to implement these agreements although their importance has been highlighted on numerous occasions, including during April 28 meeting of ministers of foreign affairs of Russia, Armenia and Azerbaijan. Moreover, Baku continues the gross violations of the trilateral cease-fire agreements in defiance of the consistent calls of the Co-Chair countries and the international community.
In this context we highly value European Union’s principled position on the exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict and its continuous support to the activities of the Minsk Group Co-chairmanship.
I want to thank for successful organisation of this Council meeting. We had a constructive and useful exchange that will contribute to the enhancement of our bilateral agenda.