ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Վլադիմիր Ժիրինովսկին կարծում է, որ ամերիկացի քաղաքագետ Զբիգնեւ Բժեզինսկին Ռուսաստանի գլխավոր թշնամին է, հաղորդում է «Մոսկվան է խոսում» ռադիոկայանը։
Պատգամավորի կարծիքով՝ աշխարհում Մոսկվայի նկատմամբ ոչ ոք այնքան բացասաբար տրամադրված չի եղել, որքան Բժեզինսկին։ «Նա ամբողջ կյանքում փորձել է վատություն անել Ռուսաստանին։ Նա ամենուր Ռուսաստանին պատժելու, ոչնչացնելու, մասնատելու միջոցներ էր փնտրում»,- ասել է Ժիրինովսկին։
Ժիրինովսկին կարծում է, որ դրա պատճառը, հնարավոր է, Բժեզինսկու լեհական ծագումն էր։ Պետդումայի պատգամավորի խոսքով՝ «հնարավոր է, Բժեզինսկու հարազատները տուժել են Ռուսական կայսրության օրոք»։
Ժիրինովսկին հայտարարել է, որ Բժեզինկսին ամենամեծ վնասն է հասցրել ռուս-ամերիկյան հարաբերություններին։
Ըստ նրա՝ քաղաքագետի մահը կլինի հօգուտ Ռուսաստանի, քանի որ դրական կազդի Վաշինգտոնի հետ Մոսկվայի հարաբերությունների վրա։

Лидер ЛДПР Владимир Жириновский считает, что покойный американский политолог Збигнев Бжезинский был главным врагом России,  сообщает радиостанция «Говорит Москва»
По мнению депутата, в мире не было более негативно настроенного по отношению к Москве человека, чем Бжезинский. «Вся его жизнь была направлена на то, чтобы сделать плохо России. Везде он ищет способ, как наказать Россию, как уничтожить Россию, как расчленить Россию», — полагает глава ЛДПР.
Жириновский считает, что на такую позицию бывшего советника президента США Джеймса Картера могло повлиять его польское происхождение. По словам депутата Госдумы, «возможно, родственники Бжезинского когда-то пострадали в условиях Российской империи».
Жириновский заявил, что Бжезинский нанес самый большой ущерб российско-американским отношениям. При этом сейчас в США все политики занимают гораздо более мягкую позицию в этом плане, считает он.
По мнению политика, кончина Бжезинского пойдет на пользу России, так как положительно повлияет на ее отношения с Вашингтоном.