Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրը՝ մայիսի 28-ին, Երեւանում տեղի ունեցավ «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակների հանձնման արարողությունը:
Արարողությունը մեկնարկեց Հայաստանի պատմության, Ցեղասպանության, Ավրորա Մարդիգանյանի (որին նվիրված է մրցանակաբաշխությունը), մերօրյա հերոսների մասին փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությամբ, որոնք օգնում են մարդկանց դժվարագույն իրավիճակներում: Ֆիլմը ցուցադրվել է Սերժ Թանկյանի «Ավրորայի երազանքը» կոմպոզիցիայի ուղեկցությամբ՝ Հայաստանի Երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Արարողությանը ելույթ ունեցավ «Ավրորա 2016» մրցանակաբաշխության հաղթող, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ «Շալոմ տուն» ապաստարանի հիմնադիր Մարգարեթ Բարանկիտսը: Նա նշեց, որ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանն ու Վարդան Գրեգորյանը փոխեցին աշխարհը:
Հնչեց Բախի ռե մինոր տոկատտան եւ ֆուգան՝ ազգային նվագարանների կատարմամբ: Այն կատարեցին Հայաստանի Երիտասարդական նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, եւ մեկական երաժիշտ այն երկրներից, որտեղից են «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդները:
Մրցանակի հավակնորդներին շքանշաններ շնորհելու համար բեմ հրավիրվեցին Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սիդիլգոն, «Սեպտեմբեր 11» թանգարանի տնօրեն Ալբերտ Ավդալյանը, քաղաքական գործիչ Էդվարդ Դերեջյանը, ռուս դերասան, ռեժիսոր Կոնստանտին Խաբենսկին, Նոբելյան մրցանակակիրներ Շիրին Էբադին եւ Լայմա Գբովին, հոլանդացի գործարար Փոլ Փոլմանը, Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, «Գազպրոմ մեդիա»-ի ղեկավար եւ «ՏՆՏ Տելեսել»-ի գլխավոր տնօրեն Արթուր Ջանիբեկյանը եւ այլք: Արարողությանը ներկա էին Շառլ Ազնավուրը եւ «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ակումբի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը:
Արարողությունը վարողը՝ գրող, The Washington Post-ի թղթակից Դեյվիդ Իգնատիուսը, հայտարարելով յուրաքանչյուր երկրից եզրափակիչ անցածի անունը, մեջբերում էր անում օրորոցային երգերից, որ երեխաներին երգում են այդ երկրներում:
Սոմալիից «Ավրորա»-ի հավակնորդ Ֆարթուն Ադանի աչքերը ելույթ ունենալիս արցունքով լցվեցին: «Ինձ համար շատ կարեւոր է, որ դուք հիշում եք այն մասին, ինչ տեղի է ունենում Սոմալիում»,- ասաց նա:
Կոնգոյի Դեմոկրատական հանրապետությունից վիրաբույժ-գինեկոլոգ Դենիս Մուկվեգեն իր ելույթում նշեց. «Կանայք կյանք են տալիս, նրանք առանձնահատուկ վերաբերմունքի կարիք ունեն»:
««Ավրորա»-ն հայերն են հիմնել, բայց մենք տառապանքի մենաշնորհ չունենք, ինչպես նաեւ, ցավոք, դրանից ազատելու եզակի միջոց: Բայց գուցե մենք կարողանանք ճանապարհ հարթել ուրիշների համար: Հույս ունենք, որ «Ավրորա»-ի տեսլականն աստիճանաբար կկիսի ամբողջ աշխարհը»,- հայտարարեց Դեյվիդ Իգնատիուսը՝ բեմ հրավիրելով Աֆղանստանից մրցանակի հավակնորդ Ջամիլիա Աֆղանիին:
«Ես Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելեցի, ծաղիկներ դրեցի, արտասվեցի»,- պատմեց Ջամիլիա Աֆղանին ու կրկին արտասվեց. «Հազարավոր մարդիկ են զոհվել իրենց կրոնի, ինքնության համար: Եվ հիմա Աֆղանստանում եղբայրը եղբորն է սպանում, ընդ որում՝ միեւնույն կրոնի: Եկեք ձեռք ձեռքի տանք եւ կանխենք ցեղասպանության կրկնությունը: Միասին մենք կարող ենք դա անել, առանձնաբար՝ ոչ»,- ասաց նա:
Մեծ թատրոնից Մարիա Վինոգրադովան ու Դենիս Ռոդկինն Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ»-ից հատվածներ կատարեցին՝ Օպերայի եւ բալետի թատրոնի նվագակցությամբ՝ Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ:
Աշխարհահռչակ երգչուհի Մարիա Գուլեգինան կատարեց Առնո Բաբաջանյանի վոկալիզը:
Արթուր Ջանիբեկյանը հակիրճ ելույթ ունեցավ՝ Արցախը կոչելով հայերի մեծագույն ձեռքբերումը երկարատեւ կորուստներից ու ողբերգություններից հետո: «Ներողություն եմ խնդրում, որ բոլորի ուշադրությունը հրավիրում եմ ներհայկական խնդրի շուրջ, բայց ինձ համար դա շատ կարեւոր է»,- ասաց նա եւ հավելեց, որ Հայաստանն այսօր համաշխարհային մարդասիրության կենտրոն է դարձել, այն հառնել է մոխրից ու այսօր բոլորին ասում է. մենք կանք, եւ մենք կարող ենք բարեգործություն անել»:
«Ուզում եմ շնորհավորել ընտրող հանձնաժողովին, նրանք ինձ ստիպեցին երկար տարիներ ի վեր առաջին անգամ կոստյում հագնել»,- ասաց Քաթինան՝ հավելելով. «Մարդիկ ինձ հարցնում են, թե ինչն է ամենադժվարն իմ աշխատանքում: Պատասխանը շատ պարզ է. երբ քո հիվանդը մահանում է: Պարզապես անտանելի ցավ է: Սարսափելի այրվածքներով երեխաները մահանում են ձեռքերիդ մեջ: Դու ամբողջ աշխարհի ցավն ես զգում, չես կարողանում շնչել»:
Հայտնի երգչուհի Աննա Մայիլյանը կատարեց ամենահայտնի հայկական օրորոցայինը՝ «Արի՛, իմ սոխակ»-ը: Դահլիճից նրան ընկերակցեցին ռուսաստանցի հայտնի գործարար եւ երաժիշտ Վլադիմիր Ավետիսյանն ու Արցախից պատանի երգիչ, «Եվրատեսիլ 2015» մանկական երգի մրցույթի հաղթող Միկան (Միքայել Վարոսյան), ինչպես նաեւ նվագակցում էր Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը:
Այնուհետեւ փաստագրական ֆիլմ ցուցադրվեց այն մասին, թե ինչպես է նկարահանվել «Խոստումը» գեղարվեստական ֆիլմը, ներկայացվեց ամերիկյան հայտնի դերասան, բարերար, «Ավրորա»-ի ընտրող հանձնաժողովի անդամ Ջորջ Քլունիի տեսաուղերձը:
«Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ, Սիրիայի դաշտային հոսպիտալներից մեկի բժիշկ Մուհամմադ Դարվիշը չէր կարողացել Հայաստան ժամանել՝ արարողությանը ներկա գտնվելու. նրա մասին նույնպես ֆիլմ ցուցադրվեց:
Մրցանակակրի անունը հայտարարելու համար բեմ բարձրացան «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանը, Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը:
«Ես ելույթի տեքստ էի գրել, բայց այն գրպանս դրեցի, որպեսզի սրտիցս խոսեմ»,- ասաց Վարդան Գրեգորյանը՝ հիշելով Գալիլեյի խոսքերը. «Թող անիծվի այն Երկիրը, որը հերոսների կարիք ունի»: Նուբար Աֆեյանն իր ընտանիքի անունից լրացուցիչ դրամաշնորհներ խոստացավ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության բոլոր հավակնորդների համար: Ռուբեն Վարդանյանն էլ պատմեց, որ ուսումնասիրելով Հայաստանի պատմությունը՝ զարմացել է, թե որքան մարդ է վտանգի ենթարկել կյանքը՝ հայերին փրկելու համար: «Ես հասկացա, որ մենք պետք է իմանանք այդ մարդկանց մասին»,- ասաց նա:
«Ավրորա 2017»-ի մրցանակակրի անունը հայտնեց Շառլ Ազնավուրը: Այս տարվա մրցանակակիրը միսիոներ, Սուդանի Mother of Mercy հիվանդանոցի հիմնադիր Թոմ Քաթինան է:

В День первой Республики Армения, 28 мая, в Ереване состоялась церемония вручения гуманитарной премии «Аврора».
Церемония стартовала с показа документального фильма об истории Армении, о Геноциде, об Авроре Мардиганян, кому и посвящена премия, и сегодняшних героях, которые помогают людям в тяжелых ситуациях. Фильм был показан в сопровождении музыкальной композиции Сержа Танкяна «Мечта Авроры» в исполнении Молодежного оркестра Армении под руководством Сергея Смбатяна.
На церемонии выступила первый лауреат премии «Аврора» Маргарит Баранкитс из приюта «Дом Шалом» и больницы REMA в Бурунди. Она отметила, что Рубен Варданян, Нубар Афеян и Вардан Грегорян – учредители премии «Аврора» - изменили мир.
Прозвучала токатта и фуга ре-минор Баха в этноинтерпретации с использованием народных музыкальных инструментов. Ее исполнили Молодежный оркестр Армении под руководством Сергея Смбатяна и по одному музыканту из стран, откуда родом финалисты премии «Аврора».
Для награждения финалистов медалями на сцену приглашались экс-президент Мексики Эрнесто Сидильго, директор музея «11 сентября» Альберт Авдалян, политик Эдвард Дереджян, российский актер и режиссер Константин Хабенский, лауреаты Нобелевской премии Ширин Эббади и Лайма Гбови, голландский бизнесмен Пол Полман, почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, глава «Газпром-медиа» и генеральный директор АО «ТНТ–Телесеть» Артур Джанибекян и другие. На церемонии присутствовали футболист клуба «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян и шансонье Шарль Азнавур.
Ведущий церемонии - писатель, корреспондент The Washington Post Дэвид Игнатиус, объявляя финалистов из каждой страны, цитировал слова колыбельных песен, которые поют детям в этих странах.
Финалистка премии «Аврора» из Сомали Фартун Адан прослезилась, выступая на церемонии. «Для меня очень важно, что вы помните о том, что происходит в Сомали», - сказала она.
Доктор Денис Муквеге, хирург-гинеколог и основатель больницы Панзи в ДРК в своем выступлении отметил: «Женщины дарят жизнь, они нуждаются в особенном, трепетном отношении к ним».
««Аврора» была создана армянами, но у нас нет монополии на страдания, как нет, к сожалению, и уникального средства от них. Но, может быть, нам удастся проложить другим дорогу. Мы надеемся, что видение «Авроры» постепенно станет разделять весь мир, а фокус сместится с Армении на международную общественность», - заявил Дэвид Игнатиус, приглашая на сцену финалистку из Афганистана Джамилю Афгани.
«Я посетила мемориал памяти жертвам Геноцида, я возложила цветы, я плакала», - рассказала Джамиля Афгани, и вновь прослезилась.  «Тысячи людей были убиты за свою религию, за свою идентичность. И теперь в Афганистане брат убивает брата, притом, что они одной религии. Давайте возьмемся за руки и не допустим повторения геноцида. Вместе мы сможем, поодиночке нет», - сказала она.
Солистка Большого театра Мария Виноградова и премьер Денис Родькин исполнили адажио Спартака и Фригии из балета Арама Хачатуряна «Спартак» в сопровождении оркестра Театра оперы и балета Армении под руководством Константина Орбеляна.
Всемирно известная оперная певица Мария Гулегина исполнила вокализ Арно Бабаджаняна.
Артур Джанибекян выступил с короткой речью на армянском языке, назвав Арцах величайшим достижением армян после череды потерь и трагедий. «Я прошу прощения, что привлекаю внимание всех к внутриармянской проблеме, но для меня это очень важно», - сказал он, и добавил, что  Армения сегодня стала центром мирового человеколюбия, она восстала из пепла и сегодня всем говорит: мы есть, и мы можем быть филантропами.
«Я хочу поздравить отборочную комиссию, они заставили меня надеть костюм впервые за многие годы», - сказал Катена, добавив: «Люди спрашивают меня, что самое сложное в вашей работе. Ответ очень простой, когда твой пациент умирает. Боль просто невыносимая. Дети с чудовищными ожогами умирают у тебя на руках. Ты чувствуешь всю боль мира, ты не можешь дышать».
Известная армянская певица Анна Маилян исполнила, по оценке Игнатиуса, самую знаменитую армянскую колыбельную «Ари им сохак» («Лети ко мне, мой соловей»).  Песню из зала подхватили известный российский бизнесмен и музыкант Владимир Аветисян и юный певец из Арцаха, участник детского Евровидения 2015 Мика (Микаэль Варосян), а также Государственный камерный хор Армении.
Затем были показаны документальный фильм о том, как снимался художественный фильм «Обещание», а также видео-послание известного американского актера, филантропа, члена отборочной комиссии «Авроры» Джорджа Клуни. Он не смог присутствовать на церемонии по уважительной причине. В ближайшее время Клуни станет отцом.
Финалист Мухаммад Дарвиш, врач полевого госпиталя из Сирии не смог приехать на церемонию, о нем также был показан фильм.
Для объявления финалиста на сцену вышли учредители премии «Аврора» Вардан Грегорян, Рубен Варданян и Нубар Афеян.
«Я написал речь, но положил ее в карман, чтобы говорить от сердца», - сказал Вардан Грегорян, процитировав слова Галилея: «Будь проклята та Земля, которая нуждается в героях».  Нубар Афеян обещал от имени своей семьи дополнительные гранты для каждого из финалистов премии «Аврора». Рубен Варданян рассказал, что изучая историю Армении, удивился тому, сколько людей рисковали жизнью, чтобы спасти армян. «Я понял, что мы должны знать об этих людях», - сказал он.
Имя лауреата премии «Аврора» озвучил Шарль Азнавур. Им стал врач Том Катена, миссионер, основатель госпиталя больницы Mother of Mercy в Нубийских горах Судана.