WikiLeaks-ի սպասվող հրապարակումները ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի մասին, ինչպես նաեւ այդ երկրների միջեւ աճող ռազմավարական հակասությունները բարդանում են նաեւ նրանով, որ մինչ օրս Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան չի նշանակվել:
Նախորդ դեսպան Ջեյմս Ջեֆրին նշանակվել է դեսպան Իրաքում եւ լքել Անկարան հուլիս ամսին: Նրա փոխարեն պետք է նշանակվեր Ֆրենկ Ռիկարդոնեն, սակայն նրա նշանակումը դեռ չի հաստատվել Սենատի կողմից, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումները հակասության մեջ մտան, երբ սկսեցին բարելավվել Թուրքիայի եւ Իրանի հարաբերությունները` թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատացման ֆոնին: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ Թուրքիայում դեսպանի ներկայությունը կարող էր լուծել առկա խնդիրները:
Նախկինում դեսպաններ Մորթոն Աբրամովիչը, Մարկ Գրոսմանը, Մարկ Փերիսը եւ Էրիկ Էդելմանը մեծ քաղաքական կշիռ են ունեցել շնորհիվ ԱՄՆ վարչակազմի բարձր էշելոնի հետ ունեցած սերտ կապերի: Ռիկարդոնեն նույնպես կարող էր այդպիսի ֆիգուր դառնալ:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Եգիպտոսում եւ Ֆիլիպիններում դեսպան աշխատած Ռիկարդոնեի թեկնածությունը ներկայացրել է դեռեւս հոլիսի 1-ին, սակայն սենատոր Բրաունբեկը վետո է դրել այդ թեկնածության վրա:
ԱՄՆ նախագահն իրավունք ունի շրջանցելՍենատի վետոն եւ դեսպան նշանակել Սենատի «ընդմիջման» ժամանակ: Նման հնարավորություն ստեղծվեց Սենատի միջանկյալ ընտրությունների ժամանակ նոյեմբերի  սկզբին, սակայն այս տարի Սենատի պատմության մեջ առաջին անգամ Սենատն ընդմիջման չգնաց:
Նման պայմաններում Ռիկարդոնեի թեկնածությունը կարող է հաստատվել ընտրություններից հետո Կոնգրեսի նստաշրջանի ժամանակ, բայց նորընտիր Կոնգրեսի առաջին նիստից առաջ:
Այդ ժամանակահատվածը կտեւի մինչեւ հունվարի 3-ը: Այդ նստաշրջանին մասնակցում են միայն այն սենատորները, որոնք չեն կարողացել վերընտրվել:
Եթե Բրաունբեկը հանի իր վետոն, թեեւ նման նշաններ չկան, եւ Սենատն իր նստաշրջանում հաստատի Ռիկարդոնեի թեկնածությունը, նա կնշանակվի Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում:
Բրաունբեկը միջանկյալ ընտրություններում ընտրվել է Կանզասի նահանգապետ նոյեմբերի սկզբին եւ տարվա վերջին կթողնի իր պաշտոնը Սենատում:
Նորընտիր Սենատը իր աշխատանքները կսկսի հունվարի 3-ին եւ եթե որեւէ մեկը նոր վետո չդնի Ռիկարդոնեի թեկնածության վրա, ապա այն կհաստատվի: Հակառակ դեպքում, նախագահ Օբաման ստիպված կլինի առաջարկել նոր թեկնածություն եւ ողջ գործընթացը նորից կսկսվի: Այդ դեպքում, առնվազն մինչեւ փետրվար Թուրքիան կմնա առանց ԱՄՆ դեսպանի:

Предстоящая публикация в «WikiLeaks» материалов о США и Турции, а также увеличивающиеся стратегические разногласия между двумя странами усложняются еще и тем, что до сих пор не назначен посол США в Турции.
Предыдущий посол Джеймс Джеффри был назначен послом в Ираке и покинул Анкару в июле. На его месте должен был быть назначен Фрэнк Рикардоне, однако его назначение до сих пор не утверждено Сенатом, пишет «Hurriyet Daily News».
Позиции Турции и США разошлись из-за улучшения отношений Анкары и Ирана на фоне ухудшающихся турецко-израильских отношений. Некоторые эксперты считают, что присутствие посла в Турции могло бы решить существующие проблемы.
В прошлом послы Мортон Абрамович, Марк Гроссман, Марк Пэрис и Эрик Эдельман имели большой политический вес благодаря тесным связям в высших эшелонах администрации США, Рикардоне также мог быть такой фигурой.
Президент США Барак Обама выдвинул кандидатуру Рикардоне, бывшего посла в Египте и на Филиппинах, еще 1 июля, однако на его кандидатуру сенатор Браунбек наложил вето.
Президенты США имеют право обойти Сенат и назначать чиновников во время перерыва (recess) Сената. Такая возможность представилась на промежуточных выборах Сената в начале ноября, однако в этом году впервые в современной истории Сенат не ушел на перерыв.
В таких условиях кандидатура Рикардоне может быть утверждена во время сессий так называемой «хромой утки», - это сессии конгресса, которые проводятся после выборов, но до проведения первого заседания вновь избранного конгресса. Этот период будет длиться до 3 января. В сессиях «хромой утки» принимают участие те сенаторы, которые не смогли переизбраться на следующий срок.
Если Браунбек снимет свое вето, хотя никаких признаков этого нет, и Сенат на своих сессиях «хромой утки» утвердит его должность, то Рикардоне уже может приступить к своим обязанностям в Анкаре.
Браунбек был избран губернатором штата Канзас на промежуточных выборах в начале ноября и к концу года он оставит свою должность в Сенате. Новоизбранный Сенат приступит к своим работам 3 января, и если никто не поставит новое вето на его должность, то кандидатура будет утверждена. В противном случае, президент Обама будет вынужден выдвинуть новую кандидатуру и весь процесс начнется заново.