Ավստրալիայի ու Հայաստանի խորհրդարանական խումբ կոչվող միջխորհրդարանական միությունը պաշտոնապես ձևավորվել է  հունիսի 13-ին Կանբերրայում դաշնային խորհրդարանի շենքում։
Արարողությանը ներկա էին հայ- ավստրալիական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, կրոնական առաջնորդները ու բազմաթիվ խորհրդարանականներ։
Խորհրդարանական խումբը՝ Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի  ու առանցքային դաշնային քաղաքական գործիչների՝ այդ թվում Տրենտ Ցիմերմանն ու Ջոել Ֆիթցգիբոնի նախաձեռնությունն է։
Այդ նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Ավստրալիայի ու Հայաստանի միջև քաղաքական, մշակութային, առևտրային ու կրթական կապերի մերձեցմանը։
«Հույս ունեմ, որ մենք կամրապնդենք երկու երկրների միջև հարաբերությունները, հատկապես խորհրդարանական մակարդակի վրա։ Հայաստանը՝ արտասովոր պատմությամբ  երկիր է, որը աշխարհի ամենատոկուն մարդկանց հայրենիքն է»,- ասել է Ցիմերմանը։
Իր հերթին Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն Վաչե Կաղրամյանը նշել է, որ Միջխորհրդարանական միությունը «կարևոր քայլ է դեպի Հայաստանի ու Ավստրալիայի միջև կարևոր կապերի ապագա»։
Նոր Հարավային Ուելսի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը իր տեսուղերձում շնորհավորել է Ավստրալիայի ու Հայաստանի միջև Խորհրդարանական խմբի անդամներին։

Межпарламентский союз под названием Парламентская группа Австралии и Армении был официально сформирован 13 июня в здании федерального парламента в Канберре.
На церемонии присутствовали представители армянско-австралийских общественных организаций, религиозные лидеры и многие парламентарии.
Парламентская группа - инициатива Армянского национального комитета (АНК) Австралии и ключевых федеральных политиков, включая Трента Циммермана и Джоела Фитцгибона.
Цель этой инициативы - способствовать сближению политических, культурных, торговых и образовательных связех между Австралией и Арменией.
«Надеюсь, что мы укрепим отношения между двумя странами, особенно на парламентском уровне. Армения - страна с необычайной историей, которая является родиной самых стойких людей в мире»,- сказал Циммерман.
В свою очередь, директор АНК Австралии Ваче Каграманян отметил, что Межпарламентский союз является «важным шагом на пути к будущему жизненно важных связей между Арменией и Австралией».
Премьер-министр Нового Южного Уэльса Глэдис Береджиклян в своем видеообращении поздравила членов Парламентской группы между Австралией и Арменией.