«Զենքի երկխոսության» պարագայում մենք պետք է առավելագույնս չափավոր լինենք։ Այս մասին հուլիսի 5-ին «ՆԱՏՕ-ն՝ Վարշավայից Բրյուսել. բարեփոխումներ Հայաստանի անվտանգության ոլորտում» միջազգային գիտաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին՝ պատասխանելով ադրբեջանական կողմի երեկվա սադրանքների վերաբերյալ հարցին։
Դեսպանը հղում է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահներին։ «Նրանք կոչ են արել վերադառնալ հարցի խաղաղ քննարկմանը։ Մենք ուրիշ ի՞նչ կարող ենք ասել։ Ամբողջ արեւմտյան աշխարհն ընդգծեց՝ խնդրում ենք, բոլոր լուծումները գտեք խաղաղության հիման վրա»,- նշեց Նովակովսկին։
Պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին, որ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը տեսագրություն է հրապարակել, որտեղ երեւում է, որ շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտել է ադրբեջանական կողմը, դեսպանն ասաց. «Զենքի երկխոսության» պարագայում մենք պետք է հնարավորինս չափավոր լինենք։ Քանի որ ընդամենը մեկ բառը կարող է լուրջ վտանգ պարունակել. վտանգ ոչ թե դեսպանների հաջորդ ընթրիքի, այլ սովորական մարդկանց կյանքի համար։ Դիվանագետների մեկնաբանությունները պետք է հնարավորինս չափավոր լինեն»։
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամը 20:31-20:40-ի սահմաններում ստիպված եղել ձեռնարկել պատասխան գործողություններ, ինչի արդյունքում վնաս է հասցվել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին: ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից տրամադրված հավաստի տվյալներով՝ հակառակորդն ունի կորուստներ»:

При «диалоге оружия» мы должны быть как можно умеренными. Об этом в беседе с журналистами 5 июля в рамках международной научной конференции на тему «НАТО из Варшавы в Брюссель: реформы в сфере безопасности Армении» заявил Чрезвычайный и полномочный посол Польши Ежи Новаковски, отвечая на вопрос о вчерашней очередной провокации азербайджанской стороны.
Посол сослался на мнение сопредседателей Минской группы ОБСЕ. «Они призвали вернуться к мирному обсуждению вопроса. Что еще мы должны сказать? Весь западный мир подчеркнул – пожалуйста, находите все решения на мирной основе», - отметил Новаковски.
В ответ на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am о том, что Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики распространило видео, на котором видно, что режим перемирия на линии соприкосновения нарушила азербайджанская сторона, посол сказал: «В условиях «диалога оружия» мы должны быть как можно умеренными. Поскольку всего одно слово может быть реально опасным, опасным не для следующего ужина послов, а опасным для жизней обычных людей. Комментарии дипломатов должны быть максимально умеренными».
Для подавления действий противника передовые подразделения Армии обороны Карабаха были вынуждены предпринять ответные действия в районе 20:31 – 20:40, вследствие чего ВС НКР подавили огневую точку в селе Алханлу. По достоверным данным Армии обороны, противник понес потери. Армия обороны НКР в результате провокационных действий противника потерь не понесла.