«Զենքի երկխոսության» պարագայում մենք պետք է առավելագույնս չափավոր լինենք։ Այս մասին հուլիսի 5-ին «ՆԱՏՕ-ն՝ Վարշավայից Բրյուսել. բարեփոխումներ Հայաստանի անվտանգության ոլորտում» միջազգային գիտաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին՝ պատասխանելով ադրբեջանական կողմի երեկվա սադրանքների վերաբերյալ հարցին։
Դեսպանը հղում է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահներին։ «Նրանք կոչ են արել վերադառնալ հարցի խաղաղ քննարկմանը։ Մենք ուրիշ ի՞նչ կարող ենք ասել։ Ամբողջ արեւմտյան աշխարհն ընդգծեց՝ խնդրում ենք, բոլոր լուծումները գտեք խաղաղության հիման վրա»,- նշեց Նովակովսկին։
Պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին, որ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը տեսագրություն է հրապարակել, որտեղ երեւում է, որ շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտել է ադրբեջանական կողմը, դեսպանն ասաց. «Զենքի երկխոսության» պարագայում մենք պետք է հնարավորինս չափավոր լինենք։ Քանի որ ընդամենը մեկ բառը կարող է լուրջ վտանգ պարունակել. վտանգ ոչ թե դեսպանների հաջորդ ընթրիքի, այլ սովորական մարդկանց կյանքի համար։ Դիվանագետների մեկնաբանությունները պետք է հնարավորինս չափավոր լինեն»։
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամը 20:31-20:40-ի սահմաններում ստիպված եղել ձեռնարկել պատասխան գործողություններ, ինչի արդյունքում վնաս է հասցվել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին: ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից տրամադրված հավաստի տվյալներով՝ հակառակորդն ունի կորուստներ»:

YEREVAN. – Diplomats need to be as moderate as possible in the case of dialogue of weapons.
Polish Ambassador to Armenia Jerzy Marek Nowakowski told the aforementioned to reporters within the framework of Wednesday’s international conference, entitled “NATO - from Warsaw to Brussels. Human Security and Security Sector Reform in Armenia,” which is held in Armenia’s capital city of Yerevan, and when asked about Tuesday’s provocations by the Azerbaijani side.
Nowakowski added that the OSCE Minsk Group co-chairs have urged to return to a pacific discussion of this matter, and that the entire western world asks to find all solutions based on peace.
To Armenian News-NEWS.am’s remark that the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR) Ministry of Defense has released a video where it shows that the Azerbaijani side had violated ceasefire on the Line of Contact, the Polish ambassador said diplomats need to be as moderate as possible in the case of dialogue of weapons, since only one word can pose a serious risk to the lives of ordinary people.