ՌԴ Պետական դուման ուրբաթ կքննարկի Հայաստանի հետ 2016 թվականի նոյեմբերի 30-ին ստորագրված զորքերի միավորված խմբավորման մասին համաձայնագրի վավերացման օրինագիծը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Համաձայնագիրը եւ կից հավելվածը որոշում են ՌԴ-ի եւ Հայաստանի զորքերի միավորված խմբավորման դերը, կազմավորման, տեղակայման եւ կիրառման կարգը: Նշվում է, որ միավորված խմբավորումը նախատեսված է Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում ռազմական անվտանգության ապահովման համար:
«Միավորված խմբավորումը կազմում են կողմերի զինված ուժերի կառավարման մարմինները եւ զորքերը (ուժերը), ինչպես նաեւ այլ զորքեր, ռազմական կազմավորումներ եւ կողմերի մարմինները, որոնք տարածաշրջանում տեղակայվում են անմիջական ագրեսիայի սպառնալիքի կամ պատերազմական ժամանակաշրջանում` հնարավոր ագրեսիան ետ մղելու համար, եւ ծրագրված են ընդհանուր հրամանատարության ներքո կիրառելու համար` ըստ միասնական մտահղացման եւ ծրագրի»,- նշված է պարզաբանման մեջ: Համաձայնագրի իրականացման իրավասու մարմիններն են ՌԴ եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունները, որոնք միավորված խմբավորման կազմը որոշում են ռազմաքաղական իրադրության հիման վրա եւ հաշվի առնելով պոտենցիալ սպառնալիքների ուղղությունները:
Սահմանվում է, որ միավորված խմբավորման կիրառման ծրագրումը խաղաղ ժամանակ կատարվում է կողմերի ԶՈւ գլխավոր շտաբների համատեղ հրահանգների հիման վրա: «Կիրառման ծրագիրը մշակվում է հրամանատարության եւ օպերատիվ խմբի կողմից, որն առանձնացվում է Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի կազմից, որը հաստատում են կողմերի ԶՈւ գլխավոր շտաբների պետերը»,- նշված է օրինագծի պարզաբանման մեջ:
Միավորված խմբավորման հիմնական խնդիրներին են վերաբերում ՌԴ եւ Հայաստանի դեմ զինված հարձակման (ագրեսիայի) անմիջական նախապատրաստման բացահայտումը եւ դրա ետ մղումը, երկու երկրների պետական սահմանի ցամաքի հատվածի պաշտպանությունը` պատասխանատվության հաստատված սահմաններում, օդատիեզերական տարածքում ՌԴ եւ ՀՀ պետական սահմանների պաշտպանությանը մասնակցությունը, ինչպես նաեւ երկու երկրների զորքերի եւ տարածաշրջանում տեղակայված առանձնապես կարեւոր օբյեկտների հակաօդային պաշտպանությանը մասնակցությունը:
Միավորված խմբավորման կառավարման համար ստեղծվում է միավորված հրամանատարություն: Միավորված խմբավորման տեղակայման եւ կիրառման որոշումն ընդունվում է ՌԴ եւ ՀՀ ԶՈւ-երի գերագույն հրամանատարների հետ համատեղ: Սահմանվում է, որ պայմանագիրը կնքված է  5 տարի ժամկետով` հետագա 5 տարիներին ավտոմատ երկարացնելու հնարավորությամբ: «Համաձայնագրի իրականացումը լիովին համապատասխանում է ՌԴ շահերին, կնպաստի երկու պետությունների անվտանգության ամրապնդմանը եւ դաշնային բյուջեից լրացուցիչ հատկացումներ չի պահանջի»,- նշված է կից փաստաթղթերում:

Госдума РФ в пятницу рассмотрит законопроект о ратификации соглашения с Арменией об объединенной группировке войск, подписанного в Москве 30 ноября 2016 года, передает РИА Новости
Соглашение и приложение к нему определяют предназначение, порядок формирования, развертывания и применения объединенной группировки войск РФ и Армении. Отмечается, что объединенная группировка предназначена для обеспечения военной безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности.
«Объединенную группировку составляют органы управления и войска (силы) вооруженных сил сторон, а также другие войска, воинские формирования и органы сторон, развернутые в регионе в период непосредственной угрозы агрессии или в военное время для отражения возможной агрессии и спланированные к применению под единым командованием, по единому замыслу и плану», — говорится в пояснительной записке. Уполномоченными органами по реализации соглашения являются Министерства обороны РФ и Армении, они определяют состав объединенной группировки на основе анализа военно-политической обстановки и с учетом направления потенциальных угроз.
Устанавливается, что планирование применения объединенной группировки ведется в мирное время на основании совместной директивы генеральных штабов вооруженных сил сторон. «План ее применения разрабатывается командованием и оперативной группой, выделяемой из состава российской военной базы, дислоцированной на территории Республики Армения, и утверждается начальниками генеральных штабов вооруженных сил сторон», — говорится в пояснительной записке.
К основным задачам объединенной группировки относятся своевременное вскрытие непосредственной подготовки вооруженного нападения (агрессии) против РФ и Армении и его отражение; прикрытие сухопутной части государственной границы обеих государств в установленных границах ответственности; участие в защите государственной границы РФ и Армении в воздушно-космическом пространстве, а также участие в противовоздушной обороне войск и критически важных объектов обеих стран, расположенных в регионе.
Для управления объединенной группировкой создается объединенное командование. Решение о развертывании и применении объединенной группировки принимается совместно верховным главнокомандующим вооруженными силами РФ и Армении. Устанавливается, что соглашение заключено сроком на пять лет с возможностью его автоматического продления на последующие пятилетние периоды. «Реализация соглашения в полной мере отвечает интересам РФ, будет способствовать укреплению безопасности двух государств и не потребует дополнительных бюджетных ассигнований федерального бюджета», — говорится в сопроводительных документах.