Պենտագոնը Պակիստանին ռազմական փոխհատուցումներ չի վճարելու 2016 ֆինանսական տարվա համար։ Պենտագոնի ղեկավար Ջիմ Մաթթիսը Կոնգրեսին հայտնել է, որ Իսլամաբադը չի ձեռնարկել բավականաչափ միջոցառումներ Հակկանի ցանցի դեմ, հայտնում է Reuters-ը։
«Այս պահին միջոցներ չեն կարող փոխանցվել Պակիստանի կառավարությանը, քանի որ նախարարը չի կարող հաստատել, որ Պակիստանը բավականաչափ միջոցառումներ է ձեռնարկել Հակկանի ցանցի դեմ՝ ազգային պաշտպանության մասին օրենքի պահանջներին համաձայն»,- ասել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Ադամ Սթամփը։
Հակկանի ցանցը Աֆղանստանում գործող ահաբեկչական կազմակերպություն է, որը գործում է Թաիլբանի հետ միասին ու պարտիզանական պայքար է մղում կառավարության ու ՆԱՏՕ-ի ուժերի դեմ։

Пентагон не будет выплачивать военные компенсации Пакистану за 2016 финансовый год. Глава  Пентагона  Джим Маттис сообщил Конгрессу, что Исламабад не предпринял достаточных мер против сети Хаккани, передает Reuters.
«В настоящее время средства не могут быть переданы правительству Пакистана, потому что министр  не может подтвердить, что Пакистан предпринял достаточные меры против сети Хаккани в соответствии с требованиями Закона о защите национальной обороны от 2016 года», - сказал пресс-секретарь Пентагона Адам Стамп.
Сеть Хаккани — террористическая организация в Афганистане, в союзе с Талибаном, ведущая партизанскую борьбу против правительства и сил НАТО