ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ  չորրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Վարդան Արտավազդի Մելքոնյանի մահվան հանգամանքները:
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ պարտադիր ժամկետային զինծառայողի դին հայտնաբերվել է հուլիսի 23-ին` ժամը 06.30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մերձակա տարածքում` կախված վիճակում:
Չորրորդ կայազորային քննչական բաժնում նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ`  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մշակվել է քննչական պլան, եւ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ դատավարական այլ գործողություններ` զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ այսօր՝ հուլիսի 23-ին` ժամը 06.30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մերձակա տարածքում հայտնաբերվել է զորամասն ինքնակամ լքած ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Վարդան Արտավազդի Մելքոնյանի դին՝ կախված վիճակում (ծնված 1998թ., Վանաձորի ԶԿ):

В четвертом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти младшего сержанта, солдата срочной службы Вардана Мелконяна.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК Армении, 23 июля примерно в 06:30 на территории, прилегающей к одной из воинских частей Министерства обороны Армении,  было обнаружено тело повешенного военнослужащего срочной службы.
В тот же день в четвертом гарнизонном следственном отделе было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 110 УК Армении, разработан следственный план и предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия в направлении выяснения обстоятельств смерти военнослужащего, назначена судебно-медицинская экспертиза.