Եգիպտոսում ստեղծվել է ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով Ազգային խորհուրդ, որն ունենալու է լայն լիազորություններ՝ «ծայրահեղականության դեմ պայքարին» ուղղված քաղաքականություն մշակելու համար, հայտնում է Reuters՝ վկայակոչելով երկրի նախագահի կարգադրությունը։
«Ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով ազգային խորհուրդը ուղղված է լինելու ինստիտուցիոնալ ու սոցիալական ռեսուրսների համախմբանը, որպեսզի սահմանափակի ահաբեկչության պատճառները ու դիտարկի դրա հետեւանքները»,- նշված է հրամանի մեջ։ Խորհուրդը ղեկավարելու է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել ֆաթահ ալ Սիսին, դրա կազմում ընգրկվել են նաեւ վարչապետը, խորհրդարանի խոսնակն ու մի քանի նախարարներ։
Ազգային խորհուրդը մշակում է «համընդգրկուն ազգային ռազմավարություն»՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով ու «շարունակելու է օրենսդրական փոփոխությունները», նաեւ աշխատատեղեր է ստեղծելու ծայրահեղականության բարձր մակարդակ ունեցող  շրջաններում ։

В Египте создан Национальный совет по борьбе с терроризмом с  широкими полномочиями для разработки политики, направленной на «борьбу с экстремизмом»,  сообщает Reuters со ссылкой на указ президента страны.
«Национальный совет по борьбе с терроризмом и экстремизмом, направлен на мобилизацию институциональных и социальных ресурсов, чтобы ограничить причины терроризма и рассматривать его последствия», - отмечается в указ. Совет возглавляет президент Египта  Абдель Фаттах ал-Сиси, в его состав вошли также премьер-министр, глава парламента и несколько министров.
Национальный совет разработает «всеобъемлющую национальную стратегию» по борьбе с терроризмом и «предложит поправки к законодательству», а также создаст рабочие места в районах с высоким уровнем экстремизма, и будет содействовать умеренному религиозному дискурсу.