Մենք պատրաստ ենք խթանել հայ-ղազախական գործարար կապերը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, Ղազախստանի Հանրապետության առաջին փոխվարչապետ Ասկար Մամինի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն կարապետյանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ համագործակցության զարգացման համատեքստում վարչապետ Կարապետյանը կարեւորել է բոլոր մակարդակներում պաշտոնական հաճախակի փոխայցերը եւ քննարկումները: «Մենք պատրաստ ենք դիվերսիֆիկացնել եւ զարգացնել առեւտրատնտեսական համագործակցությունը, պատրաստ ենք խթանել հայ-ղազախական գործարար կապերը», - նշել է կառավարության ղեկավարը: Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել տնտեսության մի շարք ոլորտներում  փոխգործակցության խորացումը՝ նշելով, որ առկա է համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու լուրջ ներուժ:
Ղազախստանի փոխվարչապետ Ասկար Մամինի խոսքով՝ Ղազախստանը եւս հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առեւտրատնտեսական կապերի աշխուժացմամբ եւ պատրաստ է առարկայորեն քննարկել համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: «Լիովին համակարծիք եմ Ձեզ հետ: Մենք պատրաստ ենք եւ հենց այդ նպատակով էլ եկել ենք Հայաստան», - ասել է Ասկար Մամինը: Նա ներկայացրել է ՀՀ եւ ՂՀ միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի շրջանակը եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Զրուցակիցները կարեւորել են միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ ու գործնական աշխատանքը, անդրադարձել են նաեւ  երկու երկրների միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցության կազմակերպման եւ լոգիստիկ սխեմաների մշակման հարցին: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ շարունակել ակտիվ շփումներն ու պարբերաբար անհրաժեշտ տեղեկատվություն փոխանակել:

Мы готовы стимулировать армяно-казахстанские деловые связи. С таким заявлением на встрече с первым заместителем премьер-министра Казахстана Аскаром Маминым в Ереване 28 сентября выступил глава Правительства Армении Карен Карапетян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства, в контексте развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном Карапетян отметил важность частых взаимных визитов и обсуждений на всех уровнях. «Мы готовы диверсифицировать и развивать торгово-экономическое сотрудничество, стимулировать армяно-казахстанские деловые связи», - заявил глава кабинета министров Армении. Он также отметил перспективность углубления взаимодействия в ряде сфер, подчеркнув, что для инициирования совместных программ существует серьезный потенциал.
В свою очередь, Аскар Мамин отметил, что Казахстан также заинтересован в активизации торгово-экономических связей с Арменией и готов к предметному обсуждению возможностей реализации совместных программ. «Мы готовы и именно с этой целью приехали в Армению», - заявил первый заместитель премьер-министра Казахстана. Он представил круг вопросов, который был обсужден на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Казахстаном, и достигнутые договоренности.
Собеседники обратились также к вопросу организации транспортного сообщения между двумя государствами и разработке логистических схем. Стороны достигли договоренности продолжать активные контакты и периодически обмениваться необходимой информацией.