2017 թվականի սեպտեմբերի 14-ին Ինեկոբանկը միկրոֆինանսավորման նպատակով վարկային միջոցներ է ստացել responsAbility Investments AG կազմակերպության հիմնադրամների կողմից՝ ընդհանուր 12 մլն. ԱՄՆ դոլարի չափով:
Այսպիսով, Ինեկոբանկի եւ responsAbility Investments AG հիմնադրամների միջեւ կնքված պայմանագրերի ընդհանուր մնացորդը կազմեց շուրջ 30 մլն. ԱՄՆ դոլար, ինչը վկայում է կազմակերպությունների միջեւ արդյունավետ եւ երկարաժամկետ համագործակցության մասին: 12 մլն ԱՄՆ դոլար ֆոնդերը Ինեկոբանկի կողմից կուղղվեն միկրո բիզնեսի ոլորտ` նպաստելով տնտեսական զարգացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
«Մենք ուրախ ենք եւս մեկ անգամ ամրապնդել երկարաժամկետ եւ կայուն հարաբերությունները մեր կառույցների միջեւ, որոնք ուղղված են մեր հաճախորդների համար էլ ավելի գրավիչ առաջարկների ստեղծմանը» - նշեց Ինեկոբանկի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գառնիկ Թադեւոսյանը:
responsAbility Investments AG հիմնադրամը հանդիսանում է ակտիվների կառավարման առաջատար կազմակերպություններից մեկը աշխարհում, որն առաջարկում է ներդրումային ճկուն եւ պրոֆեսիոնալ լուծումներ ինչպես անհատ ներդրողների, այնպես էլ կազմակերպությունների համար: Կազմակերպության ներդրումային գործիքները զարգացող երկրներում եւ նոր ձեւավորվող տնտեսական շուկաներում նորաստեղծ կազմակերպությունների համար ապահովում են ֆինանսավորում վարկերի եւ կապիտալի տեսքով: Այս գործունեության շնորհիվ այդ ընկերություններն օգնում են բավարարել բնակչության լայն շերտերի հիմնական պահանջները եւ խթանել տնտեսական զարգացումը` հանգեցնելով երկրների բարգավաճմանը երկարաժամկետ հեռանկարում:

YEREVAN. – On September 14, 2017 Inecobank received funding from responsAbility Investments AG sub-funds for a total amount of 12mln.USD which will be directed to micro enterprises financing.
With this transaction, the overall exposure of responsAbility funds with Inecobank equaled to more than 30mln. USD witnessing of highly efficient long-term cooperation between Inecobank and responsAbility. This new loan will expand the Bank’s lending activities in Armenia's micro-business sector creating new workplaces.
“We are pleased to strengthen long-standing and stable relationship between our institutions aimed at creating better value propositions for our clients,” said Garnik Tadevosyan, Acting Chief Executive Officer of Inecobank.
responsAbility Investments AG is one of the world’s leading asset managers in the field of development investments and offers professionally-managed investment solutions to both private and institutional investors. The company’s investment vehicles supply debt and equity financing to non-listed firms in emerging economies and developing countries. Through their activities, these firms help to meet the basic needs of broad sections of the population and to drive economic development – leading to greater prosperity in the long term.
Established in 1996, Inecobank CJSC is one of the leading banks in Armenia. Goal is to become the premier provider of banking services to retail, micro and SME Clients in the developing countries. Inecobank works with almost 30 IFI partners, including 3 equity investors (IFC, DEG, and EBRD), as well as senior lenders such as ADB, FMO, BSTDB, EFSE, OeEB, OFID. Inecobank has been cooperating with responsAbility Investments AG since 2007.