Կատալոնիայի վարչապետ Կարլես Պուջդեմթոնը Իսպանիայից ինքնավարության անկախացման հանրաքվեի արդյունքները տպավորիչ է անվանել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Քաղաքացիների պատասխանը տպավորիչ է: Լեգիտիմություն եւ արժանապատվություն»,- հայտնել է նա Twitter-ում՝ մեկնաբանելով քվեարկության արդյունքները:
Ավելի վաղ նա ասել էր, որ ինքնավարության բնակիչները հասել են ինքնիշխանության իրավունքին: «Այսօր հույսի օր է, իսկ Կատալոնիայի քաղաքացիները շահել են անկախ երկիր դառնալու իրենց իրավունքը, որը կկառավարվի ինչպես հանրապետություն»,- ասել է նա հեռուստաուղերձում:
Կատալոնիայի ղեկավարը Եվրամիությանը կոչ է արել չանտեսել իսպանական ոստիկանության կողմից մարդու իրավունքների խախտումները եւ Մադրիդի հետ երկխոսելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Կատալոնիայի ժեներալիտետի (կառավարության) պաշտոնական ներկայացուցիչ Ժորդի Տուրուլը հայտարարել է, որ Իսպանիայից անկախացմանը կողմ է արտահայտվել հանրաքվեին քվեարկողների 90 տոկոսը: Ընտրելու իրավունք ունեցող 5,3 մլն մարդուց հանրաքվեին ընդամենը մասնակցել է 2,3 մլն-ը:
Կիրակի Կատալոնիայում անցկացվել է Իսպանիայից անկախանալու հանրաքվե, որը Մադրիդն անօրինական է համարում, եւ որի անցկացումն արգելափակել էր թագավորության Սահմանադրական դատարանը:
Իրավապահների եւ հանրաքվեի կողմնակիցների միջեւ բախումների հետեւանքով, Կատալոնիայի իշխանությունների տվյալներով, 844 մարդ է տուժել: Վնասվածքնոեր է ստացել իրավապահ մարմինների 33 աշխատակից:
Իսպանիայի վաևրչապետ Մարիանո Ռահոյը հայտարարել է, որ Կատալոնիայում «ինքնորոշման հանրաքվե չի կայացել»: Միեւնույն ժամանակ նա օրենքի շրջանակում Բարսելոնի հետ երկկխոսություն անցկացնելու պատարաստակամություն է հայտնել:

Carles Puigdemont, President of the Generalitat of Catalonia, considered impressive the results of Sunday’s referendum on Catalonia’s independence from Spain, reported RIA Novosti news agency of Russia.
“The response of the citizens is impressive. Legitimacy and dignity!” Puigdemont commented on his Twitter account.
Earlier he had said the residents of this autonomy had reached the right of sovereignty.
The Catalonian leader, however, called on the European Union not to disregard the human rights violations by Spanish police during this referendum, but expressed readiness to discourse with Madrid.
As reported earlier, Jordi Turull, official representative of the Generalitat of Catalonia, announced that 90 percent of those who voted in Sunday’s referendum supported Catalonia’s secession from Spain.
“Only 2.3 million people took part in the voting,” Turull said. According to the Catalonian government data, however, 5.3 million people were eligible to vote in this plebiscite.
Madrid, on the other hand, considers the Catalonia independence referendum to be unlawful, and the Constitutional Court of Spain had prohibited the conduct of this plebiscite.
According to the Catalonian authorities, 844 people were injured in the clashes between Spanish law enforcement and referendum supporters.
And the Spanish Ministry of the Interior, in turn, reported about 33 injured police officers.
The Prime Minister of Spain, Mariano Rajoy, for his part, announced that “no self-determination referendum was held” in Catalonia. But at the same time, he expressed readiness to hold a dialogue with Barcelona, within the framework of the law.