Կատալոնիայի վարչապետ Կարլես Պուջդեմթոնը Իսպանիայից ինքնավարության անկախացման հանրաքվեի արդյունքները տպավորիչ է անվանել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Քաղաքացիների պատասխանը տպավորիչ է: Լեգիտիմություն եւ արժանապատվություն»,- հայտնել է նա Twitter-ում՝ մեկնաբանելով քվեարկության արդյունքները:
Ավելի վաղ նա ասել էր, որ ինքնավարության բնակիչները հասել են ինքնիշխանության իրավունքին: «Այսօր հույսի օր է, իսկ Կատալոնիայի քաղաքացիները շահել են անկախ երկիր դառնալու իրենց իրավունքը, որը կկառավարվի ինչպես հանրապետություն»,- ասել է նա հեռուստաուղերձում:
Կատալոնիայի ղեկավարը Եվրամիությանը կոչ է արել չանտեսել իսպանական ոստիկանության կողմից մարդու իրավունքների խախտումները եւ Մադրիդի հետ երկխոսելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Կատալոնիայի ժեներալիտետի (կառավարության) պաշտոնական ներկայացուցիչ Ժորդի Տուրուլը հայտարարել է, որ Իսպանիայից անկախացմանը կողմ է արտահայտվել հանրաքվեին քվեարկողների 90 տոկոսը: Ընտրելու իրավունք ունեցող 5,3 մլն մարդուց հանրաքվեին ընդամենը մասնակցել է 2,3 մլն-ը:
Կիրակի Կատալոնիայում անցկացվել է Իսպանիայից անկախանալու հանրաքվե, որը Մադրիդն անօրինական է համարում, եւ որի անցկացումն արգելափակել էր թագավորության Սահմանադրական դատարանը:
Իրավապահների եւ հանրաքվեի կողմնակիցների միջեւ բախումների հետեւանքով, Կատալոնիայի իշխանությունների տվյալներով, 844 մարդ է տուժել: Վնասվածքնոեր է ստացել իրավապահ մարմինների 33 աշխատակից:
Իսպանիայի վաևրչապետ Մարիանո Ռահոյը հայտարարել է, որ Կատալոնիայում «ինքնորոշման հանրաքվե չի կայացել»: Միեւնույն ժամանակ նա օրենքի շրջանակում Բարսելոնի հետ երկկխոսություն անցկացնելու պատարաստակամություն է հայտնել:

Глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон назвал впечатляющими результаты референдума о независимости автономии от Испании, передает РИА Новости
«Впечатляющий ответ граждан. Легитимность и достоинство», — написал он в Twitter, комментируя результаты голосования.
Ранее Пучдемон заявил, что жители автономии добились права на суверенитет. «Сегодня был день надежды, а граждане Каталонии выиграли своё право стать независимой страной, управляемой как республика», — сказал он в телеобращении.
Глава Каталонии призвал Евросоюз не игнорировать нарушение прав человека со стороны испанской полиции и выразил готовность к диалогу с Мадридом.
Официальный представитель женералитета (правительства) Каталонии Жорди Турул заявил, что за отделение от Испании высказались 90% проголосовавших на референдуме. Всего в нем приняли участие 2,3 миллиона человек из 5,3 миллиона, имеющих право голоса.
В воскресенье в Каталонии прошло голосование по вопросу независимости автономного сообщества от Испании, которое Мадрид считает незаконным и проведение которого запретил Конституционный суд королевства.
В ходе столкновений с полицией, пытавшейся взять под контроль избирательные участки, пострадали 844 гражданских лица. Травмы также получили 33 сотрудника правоохранительных органов.
Премьер Испании Мариано Рахой заявил, что в Каталонии «не было референдума о самоопределении». В то же время он выразил готовность вести диалог с Барселоной в рамках закона.