Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է, որ «Իվ Ռոշե» գործում Ալեքսեյ եւ Օլեգ Նավալնիների իրավունքները խախտվել են. 2 եղբայրների համար մոտ 82 հազար եվրոյի փոխհատոցում է նշանակվել, որոշումը դեռեւս ուժի մեջ չի մտել, նշված է դատարանի կայքում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Դատարանը միաձայն ընդունելի է ճանաչել հայցվորների բողոքում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ եւ 7-րդ հոդվածների վկայակոչումը (արդար դատաքննության եւ բացառապես օրենքի հիման վրա պատժի իրավունքը):
Ստրասբուրգի դատարանի կարծիքով՝ դատաքննությունը բավարար արդար չի եղել: Ըստ որում՝ ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին Ռուսաստանի Արդարադատության նախարարությունից, ՄԻԵԴ-ը գործում չի դիտարկել քաղաքական ենթատեքստը:
Դատարանը որոշել է Ալեքսեյին վճարել մոտ 55 հազար եվրո եւ մոտ 27 հազար եվրո՝ Օլեգին:
Ռուսաստանի ԱՆ-ն ավելի վաղ հայտնել է այս գործով ՄԻԵԴ որոշման հետ իր անհամաձայնության մասին՝ հստակեցնելով, որ «հարցի հնարավոր բողոքարկման իրավական դիրքորոշումը կձեւակերպվի եռամսյա ժամկետում»: Ներկայումս Ստրասբուրգի դատարանի որոշումը դեռեւս ուժի մեջ չի մտել:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал, что права Алексея и Олега Навальных в деле «Ив Роше» были нарушены — на двоих братьям присудили около 82 тысяч евро, решение пока не вступило в силу сообщается на сайте суда, передает РИА Новости.
Суд единогласно признал приемлемой ссылку на статьи 6 и 7 Европейской конвенции по правам человека (права на справедливое судебное разбирательство и наказание исключительно на основании закона) в жалобе истцов.
По мнению Страсбургского суда, судебное разбирательство было недостаточно справедливым. При этом, как сообщили ранее в Минюсте России, ЕСПЧ не усмотрел в деле политической подоплеки.
Суд постановил выплатить порядка 55 тысяч евро Алексею и около 27 тысяч евро Олегу.
Минюст России ранее сообщил о несогласии с решением ЕСПЧ по этому делу, уточнив, что «правовая позиция по вопросу возможного обжалования будет сформирована в трехмесячный срок». В настоящий момент решение Страсбургского суда пока не вступило в силу.